Thermal bychom koupili, kdyby stát prodával, říká hoteliér Svoboda | e15.cz
Štítek Premium

Thermal bychom koupili okamžitě, kdyby stát prodával, říká hoteliér Svoboda

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Krize v cestovním ruchu opadává. Hotely se začínají plnit a jejich majitelé zvažují nové investice. „Chceme expandovat v Česku i ve střední Evropě,“ říká Jaroslav Svoboda, majitel skupiny Czech Inn Hotels, která provozuje 26 hotelů a jen v Praze před pandemií ubytovávala milion hostů ročně a vykazovala miliardové tržby.

V souvislosti s debatou o tom, zda má stát vařit pivo, nebo prodat svůj Budvar, jste řekl, že by stát neměl provozovat ani hotely. Můžete to nějak konkretizovat?

Jsem přesvědčený o tom, že stát nemá provozovat hotely. Převlékat postele a vařit guláš. Má je buď prodat, nebo pronajímat. Obě možnosti jsou správně. Možnost provozovat hotely státem je špatně. V případě Thermalu to stát navíc draze, a nejsem si jistý, zda úplně dobře rekonstruoval. A to je ještě horší, protože se utratily možná stovky milionů za rekonstrukci hotelu a ty peníze z něj stát nevydělá ani za desítky let. Protože to neumí provozovat a nedosahuje zisku. Z pohledu státu je to chybný krok, který zaplatí daňoví poplatníci. 

Slavný švýcarský hoteliér César Ritz

Video se připravuje ...

Měl byste s vaší skupinou zájem hotel Thermal hotel koupit?

Ano. Když hotel koupíme, tak ho uvedeme do zisku, přivedeme zákazníky a budeme platit vyšší  daně a všichni budou spokojení. Když nám stát hotel neprodá, tak nám ho může pronajmout, což je pro něj zase dobré řešení.

Jednáte již se státem o některé z těchto variant?

Nejednáme. Ale jak vyvstala otázka, proč stát vaří pivo a neprodá Budvar, tak mě napadlo totéž s hotely. V danou chvíli nevím, jestli s námi bude stát chtít jednat. 

Jak je tomu v jiných státech s provozováním hotelů?

Na západ od České republiky nevím o zemi, která by provozovala hotely. Může je vlastnit a pronajímat je. Na východ od Česka nějaké takové projekty jsou, ale určitě nejsou úspěšné.

Je provozování hotelů pro stát nějakým přínosem?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery