Thermal bychom koupili okamžitě, kdyby stát prodával, říká hoteliér Svoboda

Jaroslav Svoboda, majitel Czech Inn Hotels

Jaroslav Svoboda, majitel Czech Inn Hotels Zdroj: Czech Inn Hotels

Spa Hotel Thermal Karlovy Vary
Spa Hotel Thermal Karlovy Vary
Spa Hotel Thermal Karlovy Vary
Spa Hotel Thermal Karlovy Vary
Spa Hotel Thermal Karlovy Vary
8
Fotogalerie

Krize v cestovním ruchu opadává. Hotely se začínají plnit a jejich majitelé zvažují nové investice. „Chceme expandovat v Česku i ve střední Evropě,“ říká Jaroslav Svoboda, majitel skupiny Czech Inn Hotels, která provozuje 26 hotelů a jen v Praze před pandemií ubytovávala milion hostů ročně a vykazovala miliardové tržby.

V souvislosti s debatou o tom, zda má stát vařit pivo, nebo prodat svůj Budvar, jste řekl, že by stát neměl provozovat ani hotely. Můžete to nějak konkretizovat?

Jsem přesvědčený o tom, že stát nemá provozovat hotely. Převlékat postele a vařit guláš. Má je buď prodat, nebo pronajímat. Obě možnosti jsou správně. Možnost provozovat hotely státem je špatně. V případě Thermalu to stát navíc draze, a nejsem si jistý, zda úplně dobře rekonstruoval. A to je ještě horší, protože se utratily možná stovky milionů za rekonstrukci hotelu a ty peníze z něj stát nevydělá ani za desítky let. Protože to neumí provozovat a nedosahuje zisku. Z pohledu státu je to chybný krok, který zaplatí daňoví poplatníci. 

Slavný švýcarský hoteliér César Ritz

Video placeholde
• Videohub

Měl byste s vaší skupinou zájem hotel Thermal hotel koupit?

Ano. Když hotel koupíme, tak ho uvedeme do zisku, přivedeme zákazníky a budeme platit vyšší  daně a všichni budou spokojení. Když nám stát hotel neprodá, tak nám ho může pronajmout, což je pro něj zase dobré řešení.

Jednáte již se státem o některé z těchto variant?

Nejednáme. Ale jak vyvstala otázka, proč stát vaří pivo a neprodá Budvar, tak mě napadlo totéž s hotely. V danou chvíli nevím, jestli s námi bude stát chtít jednat. 

Jak je tomu v jiných státech s provozováním hotelů?

Na západ od České republiky nevím o zemi, která by provozovala hotely. Může je vlastnit a pronajímat je. Na východ od Česka nějaké takové projekty jsou, ale určitě nejsou úspěšné.

Je provozování hotelů pro stát nějakým přínosem?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!