Tran Thi Nga: Dříve tady Vietnamci jen pracovali, teď i odpočívají

Tran Thi Nga

Tran Thi Nga Zdroj: E15 Anna Vackova

Spolumajitelka tuzemské cestovní kanceláře TourViet a podnikatelka v cestovním ruchu Tran Thi Nga je optimistka. Její rodný Vietnam podle ní může jako turistická destinace brzy výrazně konkurovat nedalekému Thajsku. „Bohužel však Češi stále nevnímají Vietnam jako destinaci pro dovolenou. A přitom ve Vietnamu téměř 400 tisíc lidí rozumí a domluví se česky,“ říká Tran Thi Nga.

* E15: Jací klienti nejvíce využívají služeb vaší cestovní kanceláře? Jsou to příslušníci místní vietnamské komunity, nebo Češi?

Zatím jsou to hlavně Vietnamci. Jedna část klientů se rekrutuje z komunity v Česku, zajišťujeme ale i zájezdy do Evropy pro vietnamské klienty, kteří žijí ve Vietnamu. Řekla bych, že podíl je zhruba srovnatelný. Ve Vietnamu v poslední době roste zájem o cesty do Evropy, ale velkou překážkou jsou víza.

* E15: Je ve Vietnamu koupěschopná poptávka? Mají tam lidé na výlet do Evropy peníze?

Vietnamská ekonomika v poslední době výrazně vzrostla a zvyšuje se i životní úroveň lidí. Takže roste i skupina, jejíž příslušníci si mohou dovolit strávit dovolenou v Evropě.

* E15: Cestují s vámi i Češi?

Ano, i české zákazníky máme, ale je to zatím velmi malá část. Podle mě je to proto, že Češi stále nevnímají Vietnam jako destinaci na dovolenou. Podle statistiky jezdí do Vietnamu ročně zhruba 1600 českých turistů, řada z nich navíc jede na vlastní pěst bez pomoci cestovní kanceláře. Celkově přitom Vietnam přivítá každoročně na šest milionů zahraničních turistů, nejvíce z Číny, Koreje, Japonska a Spojených států.

* E15: Když pořádáte zájezd do Vietnamu pro Vietnamce, který žije v České republice, využije váš balíček, nebo jede jen za rodinou na návštěvu?

Obvykle to funguje tak, že jede za rodinou, ale zároveň se chce podívat i někam jinam. To znamená, že využije náš balíček. Ale může si u nás koupit pouze letenku, i tuto službu lidé využívají. Abychom ale nemluvili pouze o Vietnamu, pořádáme zájezdy pro české Vietnamce i po Evropě a je o ně rostoucí zájem. Řekla bych, že toto je nový trend. Dříve tady chtěli Vietnamci jen pracovat, nyní chtějí Evropu také poznávat a odpočinout si.

* E15: Mohl bych se také přihlásit a jet s vámi třeba do Chorvatska?

Pokud umíte vietnamsky nebo vám nevadí, že nebudete rozumět. Ale chceme letos poprvé nabídnout evropské balíčky i Čechům s českými průvodci.

* E15: Mezi Českou republikou a Vietnamem chybí přímé letecké spojení, ačkoli se o něm dlouho mluví. Není to pro vaše podnikání problém?

Ta linka nám opravdu chybí. I to je jeden z důvodů, proč Češi tolik necestují do Vietnamu. Cena přestupních letenek je poměrně vysoká. Vietnamci nyní létají většinou přes Frankfurt nebo Paříž, odkud vedou linky vietnamských aerolinií do Saigonu nebo Hanoje.

* E15: Nemáte informace třeba od Vietnam Airlines, že by se to mělo změnit?

Ano, Vietnam Airlines chtějí přímou linku otevřít. Zřejmě v roce 2014.

* E15: Potenciál pro objednání charteru do Vietnamu tady zřejmě ještě není?

Myslím si, že ještě ne. Zájem lidí o cesty do Vietnamu ještě není takový, aby se vyplatilo objednat letadla.

* E15: Co může Čechy ve Vietnamu lákat?

Je tam nádherná příroda. Vietnam má 3260 kilometrů pobřeží, kde jsou bílé písečné pláže. Jsou tam hory, pralesy, díky dlouhé historii řada stavebních památek. Ve Vietnamu žije přes 50 etnických skupin, což zajišťuje turistům rozmanitý kulturní zážitek. A lidé jsou tam velmi přátelští.

* E15: A nechybí tam infrastruktura pro turisty, třeba luxusní hotely?

Vietnam právě zažívá boom ve výstavbě turistických rezortů, převážně jde přitom o luxusní zařízení. I po téhle stránce jde tedy země rychle dopředu.

* E15: Může Vietnam konkurovat Thajsku?

Myslím, že ano. Vietnam nabízí trochu odlišné věci, má jinou historii a kulturu. Má například sedm památek UNESCO. A co je velmi důležité, Vietnam je nejbezpečnější zemí v Asii. Je tam minimální kriminalita a nulová teroristická hrozba.

* E15: Kolik stojí zájezd do Vietnamu?

To závisí na délce pobytu, kategorii hotelu a objednaných službách. Ale například zájezd na deset dnů ve tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí vyjde zhruba na 35 tisíc korun.

* E15: Převažují pobytové, nebo poznávací zájezdy?

Vzhledem k tomu, že je to výlet na druhý konec světa, využívají klienti nejčastěji kombinace obojího. Chtějí si užít moře a zároveň se podívat na rozličná zajímavá místa. Jinak ale organizujeme i čistě pobytové a čistě poznávací dovolené. Máme i speciální balíčky třeba pro novomanžele na svatební cestě, rodiny s dětmi a podobně. Trendem poslední doby je cesta za golfem do Vietnamu. V současnosti je tam 29 golfových hřišť, do dvou let by jich mělo přibýt dalších 20 a plány do roku 2020 hovoří o počtu 80 hřišť.

* E15: Vietnam je socialistická republika. Může být jedním z důvodů k jeho návštěvě třeba nostalgie Čechů po socialistické éře, ve které žili před pětadvaceti lety? Podobně se občas jezdí do Severní Koreje dívat na pionýry a klanět se sochám tamních vůdců.

Myslím, že ne. Vietnam už není jako Československá socialistická republika před rokem 1989. Má velmi otevřenou ekonomiku a je to moderní země. Dá se tam bez omezení cestovat. Bohužel ale Češi stále nevnímají Vietnam jako destinaci pro dovolenou. Je to pro ně svým způsobem známá země, ale ne pro cestování. A přitom Češi mají jednu velkou výhodu. Ve Vietnamu rozumí a domluví se česky téměř 400 tisíc lidí, protože tady studovali nebo pracovali.

* E15: Mluvili jsme o zájezdech do Vietnamu, jaká je poptávka po ostatních zemích v Indočíně?

Hlavní je poptávka po Vietnamu. Část klientů si ale zaplatí i výlet do Laosu nebo Kambodže.

* E15: Co naopak láká Vietnamce k cestě do Evropy?

Vietnamci donedávna měli velmi malou možnost cestovat do Evropy. Za prvé je to daleko, za druhé cesta je drahá, v Evropě je všechno výrazně dražší než ve Vietnamu, a za třetí jsou problémem už zmíněná víza. Politika Evropy je ale už teď otevřenější, i díky schengenskému prostoru stačí získat vízum jediné země. Vietnamci chtějí vidět na vlastní oči, jak to vypadá v Evropě, je to pro ně zcela odlišná kultura.

* E15: Mluvila jste o evropských vízech. Sama možnost vycestovat z Vietnamu je neomezená? Přece jen jde o zemi s komunistickou vládou.

Ano, kdokoli si může zařídit pas, vízum a může vyrazit.

* E15: Mají Vietnamci ve Vietnamu díky tuzemské komunitě větší povědomí o České republice?

Česko je ve Vietnamu velmi známé. To je pro naše podnikání dost velká výhoda. Máme vietnamské internetové stránky a partnery, kteří s námi spolupracují. A my pro ně tady v Evropě zařídíme vše potřebné. V České republice žije zhruba 90 tisíc Vietnamců – z toho třetina má české občanství – a jejich příbuzní se chtějí podívat do České republiky. Není to ale tak, že by jeli jenom sem. Česká republika je zastávka na jejich evropské cestě, největšími lákadly jsou samozřejmě Francie nebo Itálie.

* E15: Plánujete rozšíření svých aktivit do dalších zemí, třeba na Slovensko nebo do Polska?

Chceme působit tam, kde je větší vietnamská komunita.

* E15: Když se podíváme na podnikání vietnamské komunity v cestovním ruchu, dá se hovořit o nějakém novém trendu? Přece jen Vietnamci jsou vnímáni spíše jako obchodníci s potravinami.

Řekla bych, že ano. Vím o třech cestovních kancelářích ve vietnamských rukou a třech cestovních agenturách. Některé se více zaměřují na prodej letenek, jiné spíše na zájezdy. V Česku není tak náročné založit si podnikání v cestovním ruchu, je to volná živnost. To znamená, že třeba cestovních agentur o jednom člověku může být více. Vietnamci si ale zároveň uvědomují, že podnikání v cestovním ruchu není jednoduché. Je tam velká konkurence.

* E15: Kdo je tady na českém trhu vaším největším konkurentem?

Mnoho cestovek zájezdy do Vietnamu nedělá, několik dalších ale v Česku je. Jak už jsem říkala, Češi jezdí hodně do Vietnamu sami, bez pomoci cestovní kanceláře. Zajistí si vízum, letenky a hotel a vyrazí.

Tran Thi Nga (38)

Absolvovala v angličtině vysokou školu v Hanoji, na Brno International Business School získala titul MBA. Prošla řadou kurzů v oboru cestovního ruchu. Ve Vietnamu pracovala v cestovní kanceláři ATC, v České republice byla zaměstnána ve společnosti Filip-John, zabývající se dovozem a vývozem. V roce 2007 si založila cestovní kancelář TourViet, kde je ředitelkou. Ráda cestuje a poslouchá hudbu, cvičí jógu.