Petra Škvařilová-Pelzl: Od malička jsem měla cit pro spravedlnost | E15.cz

Od malička jsem měla cit pro spravedlnost, říká soudkyně Tribunálu EU Petra Škvařilová-Pelzl

Nguyen Thuong Ly, inf

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

S Petrou Škvařilovou-Pelzl se setkáváme v předvánočním Lucemburku, kde sídlí Tribunál Soudního dvora Evropské unie. Energická právnička má v kanceláři obraz Tomáše Garrigua Masaryka. Zájmy své vlasti však hájit nesmí, byť k soudu míří i citlivé kauzy bývalého českého premiéra.

Jak je v mezinárodní justici důležité, odkud soudce pochází?

Je to důležité proto, že tady interpretujeme evropské, tedy unijní právo. Nejenom podle textu, protože ten je často nedokonalý, neboť unijní země se mnohdy nedokážou dohodnout na jasném znění, ale i podle kontextu a smyslu zákona. Tím, že je text často vágní, je naše úloha náročnější. A každý soudce pak přináší ze svého právního řádu své představy o výkladu. Všechny tyto názory se zde střetávají a výsledkem by mělo být to, co je pro Evropu a unijní právo nejsmysluplnější. Tribunál je tu zejména proto, aby posuzoval legalitu rozhodnutí unijních institucí a orgánů. Tím jsou chráněni občané i členské státy unie před jejich even­tuálním nesprávným rozhodnutím.

Je rozdíl mezi soudci ze západní či východní Evropy?

Povím vám historku pro pobavení. Soudkyní tribunálu jsem se stala na podzim roku 2019, tedy asi půl roku před začátkem pandemie. Kolegové z pobaltských a severských států byli trochu nesví z francouzských zvyklostí, které tu panovaly, tedy že se potkáte a dáte si několikrát pusu na tvář. Ale integrovali se a přijali to. Pak přišla pandemie a odstup. A jeden kolega se mi pak přiznal, jak je rád, že se konečně ujal pro něho normální, rezervovanější přístup.

Ale abych odpověděla na otázku: zkušenosti, které si přinášíme z historického a právního kontextu v mateřských zemích, se jistě odrážejí v našem smýšlení. Rozhodujeme zejména ve tříčlenných a pětičlenných senátech, které tyto rozdíly respektují a jsou obsazeny geograficky rozmanitě. V mém senátu je předsedkyně z Chorvatska, další členové pocházejí z Estonska a Švédska, pátý člen nám zatím chybí.

Jak náročné je pro Češku se v takovém prostředí prosadit? Eurokomisařka Věra Jourová říkává, že si musela respekt vydobýt v konkurenci bývalých premiérů a ministrů ze silných zemí.

Já jsem vždy sázela na kompetenci a pracovitost. Kolegové pocházejí z nejrůznějších profesí, jsou to bývalí soudci nejvyšších soudů, profesoři, advokáti, vysocí úředníci z jednotlivých členských států, ale i bývalí úředníci z evropských institucí. Každý přichází s velice kvalitním životopisem, ale panuje mezi námi vstřícnost. Tím se naše prostředí liší od toho politického. Musíte nicméně ukázat, že máte vysokou jazykovou, odbornou i lidskou úroveň. Tím si získáte přirozený respekt a dokážete prosadit sebe i své názory.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery