Šímův obraz Revoluce ve Španělsku se prodal za 12 milionů | E15.cz

Šímův obraz Revoluce ve Španělsku se prodal za 12 milionů

Obraz Revoluce ve Španělsku autora Josefa Šímy
Obraz Revoluce ve Španělsku autora Josefa Šímy
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obraz Revoluce ve Španělsku autora Josefa Šímy se na pražské aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu deseti milionů korun. Včetně aukční přirážky tedy nový majitel za dílo zaplatí 11,8 milionu korun. Druhou nejdražší položkou se stal obraz Mikuláše Medka Festival kruhu, vydražen byl za více než 8,5 milionu korun. Ani v jednom případě se ale nejednalo o autorský rekord. Celkem bylo prodáno 170 děl za 54 milionů korun, uvedl jednatel aukční Jiří Rybář.

Šímův olej na plátně z roku 1933 pochází podle katalogu z významné sbírky, má za sebou mnohačetnou publicitu a výjimečný je i tím, že jde o první autorův obraz inspirovaný konkrétní historickou událostí. Šíma jím reagoval na svržení španělské monarchie roku 1931 a nastolení nového republikánského režimu.

Nejdražším dílem Josefa Šímy prodaným na aukci v ČR je obraz s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927. Loni se na aukci v Praze prodal za 36,18 milionu korun. Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu, Vysoká hra.

Medkův Festival kruhu pochází z roku 1962. Autor byl v tomto období chápan jako nejvyhraněnější abstraktivista či nefigurativní malíř v tehdejším Československu. V letošní jarní aukční sezoně Medek dosáhl svého českého autorského rekordu, když se jeho obraz Akce I (Vajíčko) prodal za 57,04 milionu korun; jde také o nový rekord v kategorii poválečného umění.

Nový magazín E15 Jak si užít design objednávejte zde >>>

Dalším milionovým dílem na dnešní aukci byl obraz Bar od Karla Černého. Prodal se za vyvolávací cenu, úspěšný dražitel za něj zaplatí zhruba 2,2 milionu korun. Dílo z roku 1941 ztělesňuje kafkovský motiv samoty mezi lidmi.

V neděli se v Praze koná další aukce, která může výrazně zasáhnout do žebříčku nejdráže prodaných děl. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery nabídne obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera s vyvolávací cenou 68 milionů korun.

Cenovým rekordem českých aukcí je částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923, prodán byl letos v květnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video