Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Jak danit příjmy z pronájmu nemovitosti? Čtěte podrobný návod | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Jak danit příjmy z pronájmu nemovitosti? Čtěte podrobný návod

Lukáš Syrový

Zvyšujícím se cenám realit odpovídá i zdražování jejich nájmu, zejména v případě bytů. Kdo by ale chtěl investovat do nemovitostí, měl by do svých úvah zahrnout i povinnost odvádět příslušné daně. Ty z výdělků odmažou nikoliv bezvýznamnou část. Jak danit příjmy z nájemního vztahu? Radí partner advokátní kanceláře Havel & Partners Lukáš Syrový.

Pokud dosáhneme příjmů z nájmu nemovitosti, je důležité určit, jestli budeme tyto příjmy zdaňovat v rámci dílčího základu daně z příjmů ze samostatné činnosti, tedy dle § 7 zákona o daních z příjmů, nebo v rámci dílčího základu daně z příjmů z nájmu, což upravuje § 9 zákona o daních z příjmů. Tyto varianty se od sebe liší konstrukcí zdanění.

Do dílčího základu daně z příjmů ze samostatné činnosti řadíme příjmy z nájmu, pokud jsou pronajímané nemovitosti součástí našeho obchodního majetku, tedy majetku, o kterém účtujeme nebo který vedeme ve své daňové evidenci.

Nemáte předplacen přístup do sekce E15 Premium? Objednejte si magazín Jak vydělat na pronájmu, kde najdete zbytek textu.
Jak vydělat na pronájmu. Nový magazín E15 Premium

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatnéod 1899 Kč
foto

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!