Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Růst cen pražských bytů zpomaluje, nabídka volných bytů výrazně vzrostla | E15.cz

Růst cen pražských bytů zpomaluje, nabídka volných bytů výrazně vzrostla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 7,7 procenta na 107 100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu zpomalilo z 12,6 procenta na konci února. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně vzrostl o 19,6 procenta na 5775. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

"Aktuální situace naznačuje možné blížící se změny. Ceny nových bytů v nejbližším období již pravděpodobně výrazně neporostou. Ceny volných bytů pak budou zrcadlit neprodané drahé byty z roku 2018. Avšak vzhledem k cenové politice v posledních dvou měsících se zdá, že i zde developeři možná přistoupí k úpravě cen," uvedl odborník na nemovitosti Deloitte Petr Hána.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů od poloviny roku 2015 zhruba o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. 

Studie Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že v roce 2030 může v Praze kvůli pomalému povolování chybět až 50 000 bytů. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok. 

Investujete do realit a chcete vydělat na pronájmu? Čtěte magazín E15 Premium, objednávejte zde >>>
Jak vydělat na pronájmu. Nový magazín E15 Premium

Nové projekty přinesly v březnu a dubnu na pražský trh do přímé nabídky developerů 1184 bytů ve 21 projektech. Počet bytů meziročně vzrostl o čtvrtinu. 

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 192 300 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 93 900 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 4, téměř o třetinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 1, o 12,2 procenta. 

V porovnání se stavem na konci února se ceny ve většině pražských obvodů příliš nezměnily, výjimkami byla Praha 10 s růstem o 4,1 procenta. Ceny klesly v Praze 4 (o 2,5 procenta), Praze 3 (o 1,3 procenta) a 5 (o 0,9 procenta). 

Více než třetina bytů v nabídce developerů patřila do kategorie 2+KK. Následovaly byty 1+KK (26 procent), 3+KK (25 procent) a 4+KK (deset procent). 

V březnu a dubnu developeři v Praze prodali 785 nových bytů, meziročně o 13 procent méně. Nejvíce patřilo společnosti Central Group (114), následují Finep (98), Pražská správa nemovitostí (73), Metrostav Development (53) a YIT (48).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video