Trump během prezidentování výrazně zchudl | E15.cz

Trump během prezidentování výrazně zchudl. Jeho byznys silně doplácí na pandemii

Poslední prezidentský projev Donalda Trumpa
Poslední prezidentský projev Donalda Trumpa
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Majetek amerického podnikatele Donalda Trumpa se za dobu jeho působení v úřadu prezidenta snížil o 700 milionů na 2,3 miliardy dolarů (asi 50 miliard korun), vyplývá to z žebříčku miliardářů agentury Bloomberg

Na vývoj Trumpova majetku loni dolehla pandemie a s ní spojená omezení. Trump se totiž výrazně angažuje v realitním sektoru, kterého se uzávěry zavedené ve snaze zastavit šíření nového koronaviru týkaly nejvíce.

Trumpovy firmy vlastní například kanceláře, hotely i prázdninové rezorty, které však loni musely zůstat část roku zavřené. Výpadek příjmů tak ovlivnil i jejich hodnotu. Vedle toho klesla rovněž hodnota Trumpovy flotily letadel a golfových center.

Úřady ve Spojených státech nyní Trumpa vyšetřují kvůli finančním záležitostem a kvůli vazbám v jeho rodinných podnicích.

Bloomberg analyzoval finanční záznamy a další dokumenty s datem od května 2016 do ledna 2021, aby měl představu o tom, jak si Trump vedl finančně před nástupem do úřadu a po odchodu z funkce. Trump byl zvolen prezidentem Spojených států v listopadu 2016, v úřadu byl od ledna 2017 do ledna 2021.

S majetkem za 2,3 miliardy dolarů se Trump nedostal ani do první pětistovky nejbohatších lidí světa. Podle aktuálního žebříčku miliardářů je na prvním místě zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, jehož majetek dosahuje přibližně 184 miliard dolarů (4,03 bilionu korun), na druhé příčce je s majetkem za 180 miliard USD spoluzakladatel společnosti Tesla Elon Musk.

Trumpovy komerční nemovitosti se na jeho čistém majetku podílejí asi ze tří čtvrtin. Hodnota kancelářských budov, které vlastní či v kterých má podíly, citelně klesla ruku v ruce s tím, jak mnoho lidí za pandemie začalo pracovat z domova a firmy zjistily, že si vystačí s menší plochou. Takový trend by mohl přitom pokračovat i dlouhodobě.

Hodnota hlavních komerčních nemovitostí v Trumpově vlastnictví klesla zhruba o 26 procent. Trump zároveň vlastní, spravuje či poskytuje licence k používání svého jména více než deseti hotelům a rezortům, plus 19 golfovým centrům. I když golf za pandemie získal na popularitě, protože je to sport, u něhož je snadné dodržovat rozestupy, Trumpova dvě golfová centra ve Skotsku jsou dlouhodobě ztrátová, ukázaly záznamy, na které odkazuje Bloomberg.

Tím Trumpovy potíže nekončí. Nepokoje v Kapitolu, které Trump podle mnohých pomohl rozdmýchat, vážně poškodily vztahy Trumpových firem s věřiteli. Během přístích čtyř let přitom musí exprezidentovy podniky splatit nejméně 590 milionů dolarů, přičemž Trump svým osobním majetkem ručí za více  než polovinu z této sumy. 

A Americká golfová asociace (PGA) po útoku příznivců bývalého prezidenta na Kapitol vypověděla smlouvu na pořádání turnaje v Trumpově golfovém centru v New Jersey, který se má konat příští rok. Asociace to zdůvodnila tím, že by ji tyto souvislosti poškodily.

Z úřadu odchází Trump výrazně chudší než například předseda české vlády Andrej Babiš, jehož majetek činí podle žebříčku deníku E15 101,5 miliardy korun.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.