e15.cz - Kandidát na prezidenta Kulhánek nabízí za podpisy škodovku

Za podpis škodovku. Někdejší šéf automobilky Kulhánek láká podporovatele na soutěž

Michal Španěl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kandidát vzkříšené Občanské demokratické aliance (ODA) a někdejší šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek nabízí občanům, kteří mu dají svůj podpis na kandidátní listinu, možnost účastnit se slosování o nový automobil Škoda Octavia. K tomu dojde v případě, že se podaří nashromáždit 50 tisíc podpisů nutných pro účast v prezidentské volbě.

„Důvodem je snaha o atraktivní kampaň. V žádném případě nejde o problém při sbírání podpisů,“ řekl E15 tiskový mluvčí ODA Miloš Němeček. Zdůraznil také, že automobil není darem od společnosti Škoda, ale jednalo se o nákup "za standardních podmínek".

„Kategoricky odmítáme byť jen náznak podezření o kupčení s hlasy. Jde o vyvolání zájmu a snahu akcelerovat sběr podpisů. Celá marketingová akce je plně v souladu se zákonnými předpisy a normami,“ uvedl Němeček k podobě Kulhánkovy prezidentské kampaně.

Podpisový stánek pro Vratislava KulhánkaAutor: Michal Španěl

Trestní zákoník zakazuje nabízení darů kvůli samotným volbám, podle právničky neziskové organizace Transparency International Martiny Koutouček Mikoláškové se ale zákaz na sběr podpisů pro prezidentské kandidáty nevztahuje.

I samotná Občanská demokratická aliance se snaží řešit nedostatek členů tím, že jim nabízí vstupenku do akvaparku. V březnu o tom informoval server E15.

Osobní odměny pro voliče se v Česku objevily i předtím. Například nezávislý kandidát do Senátu ve volebním obvodu Pardubice Emanuel Žďárský sliboval svým voličům, že jim v případě svého zvolení vyplatí tisíc korun a zajistí zdarma genetické testy.

Zkušenosti s podobným stylem vedením kampaně má i bývalý ministr vnitra a bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Ten v roce 2014 slíbil, že v případě zvolení europoslancem, dá stovce tisíc voličů zaregistrovaných na jeho stránkách kartu na asistenční služby pro motoristy.


Kandidáti na prezidenta - přehled >>>


Autor: Michal Španěl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery