OBRAZEM: Horší než v Buči. Ve městě Borodjanka u Kyjeva Rusové masakrovali civilisty

Zdevastované město Borodjanka. (7.4.2022)

Zdevastované město Borodjanka. (7.4.2022) Zdroj: Reuters

Zdevastované město Borodjanka. (7.4.2022)
Zdevastované městečko Borodjanka. (7.4.2022)
Zdevastované městečko Borodjanka. (7.4.2022)
Zdevastované město Borodjanka. (7.4.2022)
Borodjanka, 50 km od centra Kyjeva.
68
Fotogalerie

Situace ve městě Borodjanka u Kyjeva je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ještě "výrazně strašnější" než v nedaleké Buči, kde podle ukrajinských a západních představitelů ruská okupační vojska spáchala masakry civilistů. Generální prokurátorka Iryna Venediktová dnes podle agentury Reuters uvedla, že v Borodjance, zničené během ruských náletů a okupace, se v troskách dvou domů našla těla 26 lidí.

„V tomto malém městě je více obětí než v Buči,“ citovala agentura AFP z dnešní videozprávy prezidenta Zelenského. „Každý zločin bude vyšetřen a každý kat bude nalezen,“ dodal. Ukrajinské úřady i svědci uvádějí, že ruští vojáci v Buči zabili stovky civilistů. Moskva to odmítá.

Borodjanka s předválečnou populací 13.000 lidí je nyní prohledávána po stažení ruských jednotek, přičemž panují obavy, že po sobě invazní jednotky zanechaly velký počet civilních obětí.

Venediktová na tiskové konferenci přenášené televizí neřekla, jestli úřady už určily příčinu úmrtí nalezených lidí. Nicméně obvinila ruské síly, že Borodjanku před obsazením vystavily barbarskému bombardování. „Borodjanka je to nejhorší z hlediska zničení a nejistoty ohledně počtu obětí,“ prohlásila generální prokurátorka.

Po odhalení zločinů, které ruští vojáci spáchali během několikatýdenní okupace na civilním obyvatelstvu Buče na předměstí Kyjeva, panují podle Reuters obavy, že se podobných krutostí a vraždění dopouštěli i v dalších městech v okolí ukrajinské metropole.

Fotografové zachycují dění na Ukrajině:

VIDEO: Vzdušné souboje nad Ukrajinou

Video placeholde
Vzdušné souboje nad Ukrajinou • Twitter