Itálie zabavila další luxusní jachtu jménem Scheherazade. Spekuluje se, že patří Putinovi

Luxusní jachta Scheherazade.

Luxusní jachta Scheherazade. Zdroj: Profimedia.cz

Luxusní jachta Scheherazade.
Luxusní jachta Scheherazade.
3
Fotogalerie

Itálie zabavila luxusní jachtu Scheherazade, o které se spekulovalo, že patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Uvedlo to místní ministerstvo financí. Přes 140 metrů dlouhé plavidlo se nacházelo na údržbě v jednom přístavu v Toskánsku. Podle ministerstva majitel lodi má vazby na prominentního představitele ruské vlády, uvedla agentura Reuters.

Při vyšetřování italská finanční policie zjistila, že na loď má významné ekonomické vazby na subjekty a osoby, jež jsou na sankčních seznamech Evropské unie. Dále ale jejich identitu nekomentovala.

Video placeholde
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům • Videohub

Analytický tým ruského opozičního předáka Alexeje Navalného již dříve uvedl, že plavidlo, jehož hodnota se odhaduje na 700 milionů dolarů (přes 16 miliard korun), patří Putinovi. Tuto informaci ale odmítl majitel firmy, která v Itálii provádí údržbu lodi. Vlastníci luxusních jachet se obvykle skrývají za firmy, u kterých je obtížné dohledat konečné vlastníky.

Od začátku války na Ukrajině Řím zabavil řadu luxusních lodí či nemovitostí lidem na sankčním seznamu EU. Zemi k ráznému postupu v této oblasti vyzval při svém projevu před italskými zákonodárci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.