Putin se omluvil Izraeli za Lavrovova slova o Hitlerovi

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Naftali Bennett
Sergej Lavrov
3
Fotogalerie

Ruský prezident Vladimir Putin se v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem omluvil za nedávný výrok ministra zahraničí Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera, sdělila kancelář izraelského předsedy vlády. Informovala o tom agentura Reuters a list Haarec, podle kterého Bennett omluvu přijal a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu. Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru státníků diplomatickou roztržku ani omluvu kvůli Lavrovově výroku přímo nezmínil.

Šéf ruské diplomacie o víkendu v televizním rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prohlásil, že to nepopírá údajné nacistické prvky v jeho zemi a že i vůdce nacistického Německa Hitler „měl židovskou krev“ a „největší antisemité bývají Židé“.

Svým výrokem vyvolal pobouření v Izraeli, tamní ministerstvo zahraničí si v pondělí kvůli tomuto tvrzení předvolalo ruského velvyslance. Proti slovům Lavrova se ohradil i Bennett nebo šéf památníku obětem holokaustu Jad vašem. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid výroky označil za „neodpustitelné, šokující a historicky chybné“. „Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe,“ uvedl Lapid.

Rusko následně obvinilo Izrael, že podporuje „neonacistický režim“ v Kyjevě. Z Moskvy podle listu The Guardian zaznělo, že Lapid činí „protihistorické“ poznámky o holokaustu, které „do značné míry vysvětlují kurz současné izraelské vlády, která podporuje neonacistický režim v Kyjevě“. Moskva dlouhodobě bez pádných důkazů vykresluje vládu v Kyjevě jako neonacisty.

Vladimir Vladimirovič Putin

Video placeholde
• Videohub

Kreml v prohlášení po dnešním hovoru Putina s Bennettem mimo jiné uvedl: „Byl vyjádřen oboustranný zájem o další rozvoj přátelských rusko-izraelských vztahů a udržování užitečných kontaktů mezi vedením obou zemí.“

Oba státníci před nadcházejícím výročím konce druhé světové války podle něj „zdůraznili zvláštní význam tohoto data pro národy obou zemí, které pečlivě uchovávají historickou pravdu o událostech oněch let a uctívají památku všech padlých, včetně obětí holokaustu“. „Ruský prezident připomněl, že ze šesti milionů Židů umučených v ghettech a koncentračních táborech, zabitých nacisty během trestných operací, bylo 40 procent občanů SSSR,“ uvedl Putinův úřad v prohlášení.

Bennett dnes podle agentury Reuters rovněž sdělil, že požádal Putina, aby zvážil možnost evakuace z obléhaných oceláren Azovstal v ukrajinském Mariupolu. Podle svých slov tuto žádost vznesl po předchozím rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským. Putin podle něj slíbil koridor pro evakuaci civilistů.

Kreml ve svém prohlášení uvedl, že ruská armáda je nadále připravena poskytnout bezpečný průchod ukrajinským civilistům z Azovstalu, Kyjev by však podle něj měl nařídit ukrajinským bojovníkům, kteří se v hutním závodu nacházejí, aby složili zbraně.

Izrael, který se snaží udržovat dobré vztahy s Kyjevem i Moskvou, vystupoval po ruské invazi na Ukrajinu jako prostředník, ačkoliv podle jednoho izraelského činitele Bennett toto úsilí koncem března pozastavil, aby se vypořádal se záplavou arabských pouličních útoků v Izraeli, poznamenal Reuters. Poslední telefonáty Bennetta s Putinem a Zelenským podle něj naznačují, že Izrael možná toto zprostředkovatelské úsilí obnoví.