Rusko bude po válce ještě větší hrozbou, tvrdí nový náčelník britského generálního štábu

Ruský prezident Vladimír Putin na setkání s absolventy vojenské akademie v předvečer 81. výročí nacistické invaze do Sovětského svazu

Ruský prezident Vladimír Putin na setkání s absolventy vojenské akademie v předvečer 81. výročí nacistické invaze do Sovětského svazu Zdroj: Reuters

Ruská armáda
Ruská armáda
Ruská armáda
Ruská armáda
Ruská armáda
7
Fotogalerie

Rusko bude pravděpodobně ještě větší hrozbou pro bezpečnost v Evropě po válce na Ukrajině, než bylo dřív, prohlásil armádní generál a nový náčelník britského generálního štábu Patrick Sanders. Armáda musí podle něj být bojeschopná a připravená odvrátit konflikt. Generál tak nepřímo apeloval na modernizaci armády a zvýšení obranného rozpočtu, napsala agentura Reuters.

„Ačkoli bude ruská konvenční vojenská kapacita alespoň na čas výrazně omezená, Putinova prohlášení o úmyslu získat zpět historická území Ruska znamenají, že úleva bude krátká a hrozba naléhavá,“ řekl Sanders ve svém prvním projevu po uvedení do funkce tento měsíc.

Britská armáda by se podle něj měla soustředit na zlepšení připravenosti jednotek, aby mohly být rychle nasazeny, na cvičení boje v obydlených oblastech a na obnovu zásob.

O více pozornosti pro armádu požádal dnes premiéra Borise Johnsona i ministr obrany Ben Wallace, konkrétně žádal o zvýšení výdajů na obranu na 2,5 procenta HDP do roku 2028. Británie na obranu momentálně vydává dvě procenta HDP, čímž naplňuje požadavek, který má na své členy Severoatlantická aliance. BBC uvedla, že Wallace v dopise požádal premiéra, aby apeloval i na ostatní členské státy NATO, aby svůj obranný rozpočet zvýšily na 2,5 procenta.

Útok Rusů na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku

Video placeholde
• Reuters