Rusko předalo Ukrajině v rámci mírových vyjednávání návrh dokumentu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Zdroj: Reuters/SPUTNIK

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov
2
Fotogalerie

Rusko předalo Ukrajině v rámci vyjednávacího procesu návrh dokumentu s jasnými formulacemi, řekl podle agentury Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že míč je nyní na ukrajinské straně a Moskva čeká odpověď. Mluvčí ruského prezidenta zároveň znovu obvinil Kyjev, že se odchyluje od dříve dohodnutých věcí, což podle něj má neblahý vliv na mírové rozhovory. Kyjev jeho slova označil za tradiční ruskou taktiku s cílem vyvíjet nátlak.

Na otázku, zda ruská strana stanovila Kyjevu pro odpověď nějakou konkrétní lhůtu, Peskov odvětil: „Záleží na ukrajinské straně.“ Peskov dále de facto zopakoval některá slova prezidenta Vladimira Putina.

Ten před necelými deseti dny prohlásil, že se jednání s Ukrajinou ocitla na mrtvém bodě; Kyjev se podle něj odchýlil od toho, na čem se obě strany dohodly při mírových hovorech v Istanbulu na konci března. Obdobně se dříve vyjádřil také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Server Ukrajinska pravda v souvislosti s dnešními výroky kremelského mluvčího napsal, že zatím není jasné, o jaký návrh se jedná a kdy byl předán. Kancelář ukrajinského prezidenta na její dotaz sdělila, že ruské protiargumenty k ukrajinským návrhům ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu prostuduje.

Kde se válčí na Ukrajině - Průběh bojů a místa největších masakrů

Video placeholde
• Videohub

„Ruská federace má velmi ráda hlasitá prohlášení, aby vyvinula tlak na ten anebo onen proces. To je jejich tradiční taktika. Podstata je vždy jednodušší. Během istanbulského kola dostali oponenti vzorový postoj ukrajinské strany. Prostudovali jej a nyní jednoduše uvedli své proti argumenty. Nic víc,“ reagoval na Peskova poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podle agentury Unian.

Šéf ukrajinských vyjednávačů Davyd Arachamija už dříve odmítl ruská tvrzení a uvedl, že ukrajinská strana se drží istanbulského komuniké a svůj postoj nemění, podotkla agentura Unian. Podoljak nicméně dříve připustil, že jednání s Ruskem jsou zamrzlá a nedokázal předpovědět, kdy se může konat další kolo přímých jednání. Rozhovory podle něj dále zkomplikovalo ruské obléhání Mariupolu.

Ukrajina v současné době čelí nové rozsáhlé ofenzivě Ruska na východě země.