Slovenské houfnice Zuzana 2: Německo, Dánsko a Norsko je koupí pro Ukrajinu za více než dvě miliardy

Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2

Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2 Zdroj: KONSTRUKTA – Defence, as (Kotadef.sk)

Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2
Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2
Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2
Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2
Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2
8
Fotogalerie

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Celkem za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany. Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti v neděli slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

Co je to houfnice Zuzana 2

Zuzana 2 je samohybný autonomní dělostřelecký systém s automatickým nabíjením munice, který je schopný zabezpečit účinnou palbu přímým i nepřímým zaměřením. Vyznačuje se dlouhým dělostřelem a vysokou přesností a rychlostí střelby, píše kotadef.sk

Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2|KONSTRUKTA – Defence, as (Kotadef.sk)

Houfnice Zuzana 2 je určená na:

  • k ničení nepřátelských útoků taktickými zbraněmi pro boj s nepřátelským dělostřelectvem a minomety
  • na zneškodnění a zničení nepřátelské živé síly a střeleckých objektů
  • na zneškodnění a zničení nepřátelských velitelských stanovisek a komunikačních zařízení 
  • na zneškodnění trvalých obranných struktur a objektů střelbou z chráněných pozic a také nepřímou střelbou
  • na ničení tanků a obrněných transportérů přímou střelbou  

Výrobu houfnic Zuzana 2 na kolovém podvozku Tatra má na starosti státem kontrolovaná společnost Konštrukta-Defence. Podle informací výrobce systém v automatickém režimu dokáže vystřelit v první minutě pět ran. Jeho maximální dostřel v závislosti na použité munici dosahuje nejméně 41 kilometrů. Houfnici obsluhuje čtyřčlenná posádka.

Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2Samohybná kanónová houfnice Zuzana 2|KONSTRUKTA – Defence, as (Kotadef.sk)

Slovensko od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytlo Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém protivzdušné obrany S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2; první čtyři kusy z této zakázky Slovensko už Ukrajině dodalo.

Ukrajina, která v posledních týdnech zaznamenala výrazné úspěchy na bitevním poli, zdůrazňuje, že potřebuje ještě větší počet těžkých zbraní, aby mohla odrazit ruskou invazi.

Houfnice Zuzana 2 (video)

Video placeholde
Houfnice Zuzana 2 v akci • KONŠTRUKTA Defence

Houfnice Zuzana 2 je vlajkovou lodí slovenského obranného průmyslu a jediným těžkým zbraňovým systémem vyráběným v zemi. Podle výrobce může houfnice střílet všechny typy munice NATO ráže 155 mm, poznamenala agentura DPA.