100 tisíc státních zaměstnanců ve Španělsku je bez práce | e15.cz

100 tisíc státních zaměstnanců ve Španělsku je bez práce

Madrid. ilustrační foto
Madrid. ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než 100 tisíc Španělů pracujících ve veřejném sektoru loni přišlo o svoji práci. Masivní propouštění ve státním sektoru způsobily úsporné kroky vlády, která se tak snaží uzdravit státní finance a vrátit ekonomiku k růstu. Celkový počet státních zaměstnanců se v lednu snížil o čtyři procenta na 2,58 milionu. Vyplývá z dnešního prohlášení vlády.

O místa přišli lidé pracující pro centrální vládu, místní samosprávy a pro univerzity. Je to poprvé, kdy vláda zveřejnila informace o propouštění ve veřejném sektoru za loňský rok.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku nyní činí rekordních 27 procent. Největší je mezi mladými, kterých je bez práce více než polovina. Celkový počet nezaměstnaných činí více než šest milionů.

Španělsko slíbilo do roku 2016 snížit deficit státního rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Kvůli splnění tohoto cíle vláda výrazně omezila své výdaje. Podle jejích odhadů propouštění zaměstnanců ve státním sektoru a omezení byrokracie měly snížit do roku 2015 státní výdaje o 37,7 miliardy eur (977,2 miliardy Kč).

Vláda začala snižovat počet zaměstnanců ve státním sektoru zhruba před rokem a půl. V předchozích třech letech naopak Španělsko přijalo do státních služeb 375 tisíc osob, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video