Agentura hrozí USA snížením ratingu | E15.cz

Agentura hrozí USA snížením ratingu

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ratingová agentura Fitch pohrozila, že by mohla snížit úvěrový rating Spojených států z nejvyšší možné úrovně AAA, pokud se tamní politici včas nedohodnou na zvýšení dluhového stropu. Americká vláda by se při zachování nynější úrovně dluhového stropu dostala do platební neschopnosti, protože by si nesměla brát další půjčky.

Tlak na snížení ratingu podle agentury aktuálně zmírnilo nedávné odsunutí amerického dluhového stropu. Američtí zákonodárci schválili, že vláda se dluhovým limitem ve výši 16,4 bilionu dolarů (zhruba 320 bilionů korun) nemusí řídit až do 18. května.

Okamžité snížení amerického ratingu tak podle agentury Fitch zatím nehrozí. Agentura upozornila, že by ji ke zhoršení ratingu nepřimělo aktivování automatických rozpočtových škrtů, které v USA hrozí začátkem příštího měsíce.

Americká vláda se kvůli sporům kolem dluhového stropu dostala do blízkosti platební neschopnosti již v roce 2011. Tehdy zemi odebrala nejvyšší možný úvěrový rating konkurenční agentura Standard & Poor's. Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.