Američané můžou chtít na hranicích telefonní kontakty i přístup na sociální sítě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Američané můžou chtít na hranicích telefonní kontakty i přístup na sociální sítě

ČTK

Cizinci navštěvující Spojené státy i na krátkou dobu mohou být donuceni prozradit úřadům kontakty na svých mobilních telefonech, přístupová hesla ke svým účtům na sociálních sítích a údaje o finanční aktivitě. Zároveň se budou muset podrobovat výslechu ohledně svých světonázorů. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na úřední zdroje, které přezkoumávají možné postupy prověřování lidí cestujících do USA.

Intenzivnější prověrky se mají provádět už na amerických velvyslanectvích, kde cizinci žádají o vstupní vízum. Dotknout se mají ale i občanů 38 spojeneckých zemí s bezvízovým stykem, jako jsou Francie, Německo nebo Česká republika, které se nicméně musejí podrobovat americkým bezpečnostním standardům, mají sdílet údaje o daných osobách a zavádět spolehlivější cestovní doklady.

Opatření mají být splněním slibu prezidenta Donalda Trumpa, že zavede "extrémní prověřování" cizinců cestujících do USA. Podle WSJ nicméně vzbudí příliš dotěrné prověrky kritiku. Navíc hrozí, že podobným odvetným opatřením budou vystaveni také Američané mířící do ciziny.

Odblokování iPhonu střelce z Kalifornie vyšlo FBI na více než milion dolarů

Poradce amerického ministra pro vnitřní bezpečnost Gene Hamilton ale trvá na tom, že pokud existuje sebemenší pochybnost o záměrech dané osoby mířící do USA, musí tato osoba zatnout zuby a prokázat ke spokojenosti amerických úřadů, že přichází s poctivými úmysly.

Podle úředních zdrojů je boj proti terorismu naléhavý úkol, který ospravedlňuje tvrdá pravidla a podezřívavější přístup i vůči přijíždějícím cizincům.

Severní Korea hledá zahraniční investory, chce koupit výletní loď s kasinem

Kvůli snaze o snížení rizika teroristických útoků na americkém území šéf Bílého domu podepsal dvakrát v březnu příkaz dočasně zastavující vydávání víz občanům několika většinově muslimských zemí. Platnost dekretů ale zablokovaly americké soudy, které je označily za diskriminační.

Trumpova opatření byla namířena proti občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a původně i Iráku, jimž se dočasně mělo přestat vydávat víza. Přerušují rovněž program přijímání uprchlíků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!