Američané prý špehovali mobil německé kancléřky Merkelové | E15.cz

Američané prý špehovali mobil německé kancléřky Merkelové

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové údajně sledovaly americké tajné služby, možná i několik let. Německá kancléřka kvůli kauze obratem telefonovala americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který ji ujistil, že Washington její komunikaci v současnosti nemonitoruje. Bílý dům však nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

O monitorování mobilní komunikace kancléřky jako první informoval na internetu Der Spiegel, který má k dispozici materiály od bývalého spolupracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena. Spiegel tvrdí, že právě jeho rešerše podnítily německé úřady k nynější reakci.

Merkelová šéfovi Bílého domu telefonovala osobně. „Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné,“ řekl mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert.

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, podle německého vládního mluvčího není sledování šéfa kabinetu možné.

Okamžitá stížnost do Washingtonu

Podle Spiegelu německá vláda bere příslušné indicie velmi vážně, a proto si také Merkelová okamžitě stěžovala ve Washingtonu. Kancléřka podle magazínu možná byla cílem amerických tajných služeb několik let.

„Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat,“ řekla Spiegelu mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti.

„Bylo by to závažné narušení. Takovým praktikám je nutné bezodkladně zamezit,“ zdůraznil Seibert. Merkelová prý v rozhovoru s Obamou vyjádřila očekávání, že „americké úřady Německu objasní možný celkový objem takových odposlouchávacích praktik, a odpoví tak na otázky, které spolková vláda kladla už před několika měsíci“.

Smluvní základ pro špiony

Merkelová vyjádřila německé obavy z odposlechů při červnové návštěvě Obamy v Německu. Rovněž podpořila volání po posílení ochrany komunikačních dat na celoevropské úrovni.

„Jako blízký spojenec Spojených států amerických spolková vláda do budoucna očekává jasný smluvní základ pro činnost (tajných) služeb a jejich spolupráci,“ poznamenal Seibert.

Skandál, který rozvířil Snowden poskytnutím důvěrných informací tisku, tak v posledních dnech dál nabývá na závažnosti. Der Spiegel v aktuálním vydání rovněž píše, že po několik let byli oběťmi americké špionáže mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón. Už dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii.

Francouzský deník Le Monde zase v pondělí napsal, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 pořídila více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video