Američané vrátí Japonsku část ostrovu Okinawa, jejich přítomnost budí spory | E15.cz

Američané vrátí Japonsku část ostrovu Okinawa, jejich přítomnost budí spory

Američané vrátí Japonsku část ostrovu Okinawa, jejich přítomnost budí spory
Cvičení americké armády
• 
ZDROJ: wikimedia commons (public domain)

ČTK

Americká armáda se chystá vrátit japonské vládě více než šestinu území, které má pod kontrolou na ostrově Okinawa. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by to mohlo pomoci snížit napětí kolem amerických vojenských základen na Okinawě.

Japonsko by mělo od Američanů dostat zpět 40 kilometrů čtverečních půdy, které jsou součástí výcvikového tábora amerických vojáků v džungli na severu ostrova, sdělila armáda Spojených států v prohlášení.

„Respektujeme názor obyvatel Okinawy, že naše přítomnost musí být snížena,“ konstatovala armáda v komuniké k plánovanému vrácení 17 procent území, jež na Okinawě zabírá.

Okinawa byla na konci druhé světové války v roce 1945 dobyta americkými vojsky a Japonsku byl ostrov předán až v roce 1972. Nyní plánovaný návrat půdy má být od roku 1972 největší.

Americké jednotky zůstávají v Japonsku na základě smlouvy, která dává USA za povinnost zajistit bezpečnost souostroví. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěno zhruba 30.000 amerických vojáků.

Čína ohlásila cvičení s Ruskem v Jihočínském moři, bez ohledu na soud

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě choulostivou záležitostí. Obyvatelé Okinawy si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů.

Letos v červnu protestovaly proti přítomnosti amerických vojáků na Okinawě desetitisíce lidí. Poukazovali mimo jiné na nedávné znásilnění mladé Japonky, za něž byl 15. července odsouzen americký voják k 2,5 roku vězení, a na vraždu místní ženy, z níž je podezřelý americký civilista pracující pro americkou armádu v Japonsku.

Obyvatelé Okinawy žádají především uzavření a přemístění hlavní americké letecké základny na Okinawě. Tento plán ale stagnuje kvůli sporům, kam základnu Futenma přesunout. Mnozí místní lidé si přejí úplný odchod amerických vojáků z ostrova.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!