Americká sekce ISS byla evakuována, možná kvůli úniku čpavku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Americká sekce ISS byla evakuována, možná kvůli úniku čpavku

Americká sekce ISS byla evakuována, možná kvůli úniku čpavku
Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Americká část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byla kvůli úniku čpavku evakuována. S odvoláním na letové středisko v Moskvě o tom informovala ruská média. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír evakuaci potvrdil, přesnou příčinu ale neoznámil. Na orbitálním komplexu v současné době pobývá šest lidí - Italka, dvojice Američanů a tři Rusové.

„Posádka vesmírné stanice je v bezpečí,“ uvedl mluvčí NASA Bob Jacobs. Americká sekce byla prozatím izolována a osazenstvo stanice se přemístilo do ruských modulů. Zatímco ruská vesmírná agentura Roskomos oznámila, že důvodem evakuace je únik nebezpečného čpavku z chlazení stanice, NASA to prozatím nepotvrdila. „Nemáme k dispozici žádná konkrétní data, která by na únik čpavku ukazovala,“ uvedl ve své internetové televizi americký vesmírný úřad.

Jacobs k incidentu na stanici řekl pouze to, že NASA zaznamenala zvýšený tlak ve vodním okruhu a následně i růst tlaku v kabině, což by „v nejhorším možném případě mohlo naznačovat únik čpavku“. „Proto jsme se připravili na nejhorší a posádku izolovali v ruském segmentu vesmírné stanice, zatímco týmy situaci vyhodnocují,“ dodal Jacobs.

Podle posledních informací z Twitteru NASA šlo nejspíše o vadu na tlakovém čidle:

Poslední vážné problémy se čpavkem měla stanice v roce 2013, kdy se rozbilo čerpadlo chladicího systému. Ten jako chladicí směs využívá čpavek. Závadu astronauti v prosinci téhož roku opravili během výstupu do volného kosmu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!