Americká sněmovna schválila přísnější pravidla pro uprchlíky | E15.cz

Americká sněmovna schválila přísnější pravidla pro uprchlíky

Uprchlíci
Uprchlíci
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Sněmovna reprezentantů přijala návrh zákona, který má pozastavit přijímání syrských a iráckých uprchlíků. Norma přijatá v reakci na páteční útoky v Paříži požaduje přísnější prověrky uchazečů o azyl. Hlasovat o návrhu bude ještě Senát, kde je jeho osud nejistý. Prezident Barack Obama pohrozil, že v případě přijetí oběma komorami Kongresu sáhne k vetu.

Vhodnost Obamova záměru přijmout příští rok 10.000 syrských běženců začali přední republikánští politici, někteří prezidentští kandidáti i guvernéři zpochybňovat krátce po útocích, při nichž minulý pátek ve francouzské metropoli zemřelo 129 lidí. Výsledkem je návrh, podle něhož bude každý uprchlík ze Sýrie či Iráku prověřen ještě před svým příchodem do USA a za jeho bezproblémovost bude odpovídat vedení kriminální ústředny FBI, tajných služeb i ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Washington od začátku syrské války přijal okolo 2500 běženců. Text získal kromě většinových republikánů podporu i u několika desítek Obamových demokratů a byl přijat výraznou většinou 289 ku 137 hlasům. Šéf demokratické menšiny v Senátu Harry Reid nicméně před hlasováním prohlásil, že ve druhé parlamentní sněmovně republikáni potřebný počet hlasů ke schválení nezískají.

Bohumil Doležal: Ploty v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video