Americká vláda zvažuje možnost dodávat Ukrajině zbraně, riskuje tím prohloubení neshod s Ruskem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Americká vláda zvažuje možnost dodávat Ukrajině zbraně, riskuje tím prohloubení neshod s Ruskem

ČTK

Vláda Spojených států znovu zvažuje dlouho zavrhovanou možnost dodávat Ukrajině bojové zbraně, i když to vyvolá nevoli Ruska. Návrh podle ní podpořil Pentagon i americké ministerstvo zahraničí, nyní se čeká na stanovisko Bílého domu.

Spojené státy dosud Ukrajině bojové zbraně přímo nedodávaly, stejně jako Británie a některé další západní země se Washington omezoval na podporu ukrajinské armádní logistiky, výcvik a dodávky vojenského materiálu.

Možnost dodávat Kyjevu bojové prostředky podle AP odráží rostoucí nespokojenost s ruským vměšováním na Ukrajině a je projevem pokračujícího zhoršování vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.

Na Poloninách se zastavil čas. Prohlédněte si, jak se teď žije na někdejším území Československa

Plán čeká na schválení Bílého domu, uvádí s odvoláním na informované zdroje americká agentura. Ukrajina by mohla dostat protitankové a možná i protiletadlové zbraně. Návrh ale nebude schválen v bezprostřední budoucnosti, protože už příští týden se mají k diskusi o situaci na Ukrajině setkat američtí a ruští diplomaté. Washington chce vyčkat na výsledky.

Rusové projevili jistou vůli pokročit v řešení ukrajinské krize, řekl nedávno americký ministr zahraničí Rex Tillerson po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Manile.

Neviditelná ruská stíhačka je blízko svému nasazení. Vyzyvatel F-22 dostal jméno

Podle AP se kromě toho má sejít nedávno jmenovaný zvláštní zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker s blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina Vladislavem Surkovem, který se ve vztazích s Ukrajinou angažuje. Jednání se má uskutečnit do konce měsíce v Moskvě, Ženevě, nebo Vídni.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!