Americkou energetiku povede exguvernér Perry, svůj úřad přitom chtěl zrušit | E15.cz

Americkou energetiku povede exguvernér Perry, svůj úřad přitom chtěl zrušit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nově zvolený prezident USA Donald Trump si pro funkci ministra energetiky vybral bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci.

Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na osoby obeznámené s personální strategií budoucí hlavy státu.

Perry na adresu Trumpa během volební kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za "rakovinu konzervatismu". Představuje prý "jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti". Po oznámení volebních výsledků ale Trumpa podpořil a řekl, že si přeje pracovat v jeho vládě.

Perry usiloval o republikánskou nominaci do letošních i předchozích prezidentských voleb, ale ani v jednom případě neuspěl. Agentura AP připomíná epizodu z kampaně v roce 2011, kdy sliboval, že v případě vítězství zruší tři vládní úřady včetně ministerstva energetiky, jež má nyní vést.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Jeho chystané jmenování je podle AP signálem o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video