Americký Baltimore zachvátilo násilí, byl vyhlášen výjimečný stav | E15.cz

Americký Baltimore zachvátilo násilí, byl vyhlášen výjimečný stav

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan kvůli násilným protestům v tamním městě Baltimore vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu. Při protestech bylo zraněno nejméně 15 policistů. Střety s policií začaly po pondělním pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye. Ten nedávno zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Jeho smrt, která byla jedním z řady sporných úmrtí během policejních zákroků, vyvolala ve městě již dřív rozsáhlé protesty.

Po pondělním pohřbu protestující házeli cihly, rabovali obchody a zakládali požáry. Baltimorská starostka Stephanie Rawlingsová-Blakeová dnes podle agentury Reuters uvedla, že vypáleno bylo na 15 budov a 144 aut. V noci vyhořelo také středisko pro seniory, rozsáhlý požár ale zřejmě s nepokoji nesouvisel.

Kvůli protestům dnes zůstaly školy a mnohé obchody uzavřené, provoz městské hromadné dopravy byl výrazně omezen, některé čtvrtě nejsou vůbec dopravně obsluhovány. Podle Reuters jde o nejnásilnější demonstrace ve Spojených státech od loňských nepokojů ve městě Ferguson, kde bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna.

Starostka Rawlingsová-Blakeová, která účastníky řádění označila za gaunery, vyhlásila počínaje dneškem zákaz nočního vycházení platný od 22:00 do 5:00 místního času. Zákaz potrvá asi týden. „Rabování a násilí nebudeme tolerovat,“ prohlásil guvernér Hogan.

Násilí se během noci rozšířilo i na východ Baltimoru a přiblížilo se městskému centru. Těžkooděnci zablokovali řadu ulic, městem projížděly hlídky Národní gardy. Z patnácti zraněných policistů zůstalo šest v nemocničním ošetření, kolem 25 lidí bylo podle agentury AP zatčeno. Zákaz nočního vycházení potrvá týden.

Rawlingsová-Blakeová se ještě během noci na dnešek stala terčem kritiky, protože údajně na vzniklé nepokoje nereagovala včas a nepožádala guvernéra Hogana o vyhlášení výjimečného stavu dříve. Její úřad oznámil, že radnice doufala, že si s nepokoji poradí vlastními silami, bez povolání federálních bezpečnostních složek. Nasazeno nakonec muselo být na 5000 příslušníků Národní gardy.

Zemřel na následky zlomenin utrpěných při zatýkání

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policejní náčelník Anthony Batts následně na tiskové konferenci připustil, že zasahující policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči a že po zatčení nebyl v policejní dodávce připoután. Výsledky policejního vyšetřování mají být oznámeny 1. května.

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. I to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií.

Baltimorská policie v pondělí oznámila, že členům sboru hrozí vážné nebezpečí, neboť gangy se spojily s cílem napadat policisty. Členy údajného spojenectví jsou nechvalně proslulé černošské kriminální organizace Black Guerilla Family, Bloods a Crips. Jindy znesvářené gangy Bloods a Crips v ojedinělém společném prohlášení podle serveru deníku Los Angeles Times ale vyzvaly ke klidu a uvedly, že ve městě nestojí o problémy a že chtějí jen chránit komunitu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video