Americký torpédoborec se srazil s obchodní lodí. Deset lidí se pohřešuje | E15.cz

Americký torpédoborec se srazil s obchodní lodí. Deset lidí se pohřešuje

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Po srážce amerického torpédoborce s obchodní lodí nedaleko singapurského přístavu se zranilo pět amerických námořníků, dalších deset se pohřešuje. Poškozený torpédoborec mezitím vlastními silami připlul na singapurskou základnu, záchranné práce v oblasti ale pokračují. Za poslední dva měsíce je to druhá podobná nehoda americké válečné lodi.

Americký torpédoborec John S. McCain, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, byl podle vyjádření amerického námořnictva na rutinní cestě do přístavu. Časně ráno se srazil s ropným tankerem Alnic MC dlouhým 183 metrů, který plul pod liberijskou vlajkou.

Sedmá flotila, jejíž součástí je i zmíněné americké válečné plavidlo, dnes oznámila, že poškozeným trupem pronikla do torpédoborce voda. Ta pak zaplavila několik oddílů. "Kvůli vážnému poškození trupu byly zaplaveny přilehlé oddíly včetně ubikací pro posádku, strojovny a komunikačních místností," uvedla flotila v prohlášení s tím, že dalšímu šíření vody v podpalubí se námořníkům podařilo zabránit.

Srážka torpédoborce a obchodní lodi ve fotografiích

Srážka torpédoborce a obchodní lodi ve fotografiích

Čtyři zranění američtí námořníci byli letecky evakuováni z paluby a přepraveni do nemocnice, nikdo z nich podle námořnictva není v ohrožení života.

Pátrání po pohřešovaných členech posádky pokračuje. Záchranných prací se vedle amerických plavidel a vrtulníků účastní i singapurská námořní a pobřežní stráž a také malajsijské a indonéské složky.

Americké plavidlo nese jméno po otci a dědečkovi amerického senátora Johna McCaina, oba se jmenovali stejně a oba byli admirály. Senátor John McCain na twitteru uvedl, že on i jeho manželka se za námořníky modlí.

Záběry torpédoborce John S. McCain

Srážka torpédoborce s obchodní lodí

Tanker převážel 12.000 tun ropy, která ale při srážce do moře neunikla, sdělila posádka telefonicky agentuře Reuters. Podle informací singapurských úřadů na tankeru nejsou žádní zranění a lodní provoz v oblasti není narušen.

Letos v červnu zahynulo sedm amerických námořníků při srážce torpédoborce Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou v japonských vodách poblíž přístavu Jokosuka. Na americkém plavidle bylo přes 200 námořníků a většina z nich v době nehody spala v kabinách, z nichž některé zaplavila voda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.