Amerikou se šíří protesty po dalším sporném zákroku policie | E15.cz

Amerikou se šíří protesty po dalším sporném zákroku policie

ČTK

Protesty kvůli usmrcení neozbrojeného černocha policistou se v noci ve Spojených státech místy zvrhly v pouliční násilí, v kalifornském Berkeley někteří z maskovaných demonstrantů rozbíjeli výlohy a házeli kamení na policisty. Nespokojenost s jednáním americké policie ale vyjadřují občané i v ostatních městech USA.

V ulicích Berkeley dohlížely na bezpečnost desítky těžkooděnců. „Malá část protestujících se začala chovat násilně. Začali házet kameny a další předměty na naše policisty,“ řekla tamní policejní mluvčí Jenn Coatsová s tím, že protestů se účastnilo asi 200 lidí. Poškozeno bylo několik obchodů. 

Demonstrace pokračovaly v USA již čtvrtým dnem. Nejnovější protesty jsou reakcí především na to, že velká porota v New Yorku se rozhodla neobvinit bílého policistu v případu udušení neozbrojeného černocha Erika Garnera při zatýkacím chvatu. Muž trpící astmatem a vysokým krevním tlakem při zákroku volal „Nemůžu dýchat!“, což je i slogan, který na demonstracích skandují protestující. 

Zásah, po kterém zemřel Eric Garner

„To, co se v posledních několika dnech děje v amerických městech, je velmi důležité. Je třeba ukázat, že mluvíme jednotným hlasem,“ uvedla jedna z protestujících v New Yorku Judi Flournoyová. Matka zabitého Erika Garnera vyzvala Američany, aby „pokračovali v protestech, nicméně bez jakýchkoli násilností“. 

Newyorský případ především mezi Afroameričany ještě víc rozjitřil emoce po rozhodnutí velké poroty ve městě St. Louis neobvinit bělošského policistu, který zastřelil osmnáctiletého černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis.

Ferguson aneb Strach a vzpomínky na první pusu syna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!