Analytici: Hlasování Řeků nijak nevylepší Tsiprasovu vyjednávací pozici | E15.cz

Analytici: Hlasování Řeků nijak nevylepší Tsiprasovu vyjednávací pozici

Premiér Alexis Tsipras
Premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké ne v referendu o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů vyjednávací pozici vlády Alexise Tsiprase nevylepší, shodli se čeští analytici oslovení. Případný odchod z eurozóny by navíc byl pro Řeky bolestivější než přijetí podmínek věřitelů. Pro obě strany nyní bude obtížnější pokračovat ve vyjednávání a snaze najít řešení.

Pokud v referendu převáží ne, což je po sečtení dvou třetin hlasů pravděpodobné, jde o smutný výsledek, který vyjednávací pozici Řecka jen zhorší, řekl David Marek ze společnosti Deloitte. Pokud si řecká vláda a Řekové myslí, že odmítnutím návrhu dosáhnou měkčích záchranných podmínek, opak je podle něj pravda. Alternativou záchrannému plánu je podle něj pouze argentinská cesta, tedy státní bankrot, vysoká inflace a snižování životní úrovně.

Odmítnutím návrhu se podle Lukáše Kovandy z finanční skupiny Roklen ztěžuje pozice Evropské centrální banky při poskytování likvidity Řecku a odchod této jihoevropské země z eurozóny se tím výrazně přiblížil. Pokud evropská banka usoudí, že záruky řeckých bank za půjčky nejsou dostatečné, a banky tedy nejsou dost solventní, nastane pravděpodobně v Řecku bankovní kolaps a země bude nucena vytisknout vlastní měnu. A to i tehdy, pokud by měla sloužit jen jako dočasná alternativa k euru.

Zbytečné referendum?

Přechodný vliv bude mít odmítnutí na euro, které pravděpodobně oslabí, a to možná i citelně. Nemělo by jít ale o trvalý jev. Poté, co si trhy uvědomí, že řecká ekonomika tvoří 1,6 procenta eurozóny, měna se vrátí k původním hodnotám, soudí Kovanda.

Podle analytika ING Banky Jakuba Seidlera bylo referendum v podstatě zbytečné a řecká vláda se bude muset vrátit k jednacímu stolu. Jakákoliv jiná možnost než přijetí dalšího záchranného plánu by byla pro Řeky jen bolestivější. Pokud by totiž z eurozóny vystoupili, nevyhnuli by se požadovaným reformám a ty by navíc musely být zavedeny podstatně dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video