Analytik: Asad se v Sýrii může považovat za vítěze, povstalci ovládají jen malé území | e15.cz

Analytik: Asad se v Sýrii může považovat za vítěze, povstalci ovládají jen malé území

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Syrské opoziční skupiny, které bojovaly proti režimu prezidenta Bašára Asada, nyní v Sýrii ovládají 13 procent území. Jejich největší ztrátou z minulé doby byl východní Halab (Aleppo) a nedávno také údolí Barada u Damašku. Podle Fabrice Balanche z washingtonského blízkovýchodního institutu je opozice soustředěna hlavně v provincii Idlib.

Dále jsou povstalci ještě v části východní Ghúty u Damašku a v několika místech v centru a na jihu Sýrie. "Jsou nyní na ústupu, rozdělení, obklíčení a bez naděje na vítězství," řekl Balanche. Syrská armáda a její stoupenci podle něj používají taktiku vyčerpání a počítají s tím, že na obyvatelstvu, zdecimovaném bombardováním, obklíčením a násilím povstalců, se projeví únava. "Trvalo to čtyři roky, ale teď se režim může považovat za vítěze," sdělil Balanche.

Armáda ohlásila v neděli dobytí údolí Barada, v němž se nacházejí hlavní zdroje vody pro Damašek. Podařilo se vyjednat dohodu a z Barady, která byla poslední baštou opozice, odešlo 700 bojovníků a 1400 civilistů. "Tím povstalci definitivně ztratili Damašek. Ti nejrozumnější z nich se teď snaží vyjednat s vládou amnestii. Ostatním nezbývá, než se nechat převézt do Idlibu," soudí Balanche.

Čtěte vše o Sýrii

Největší skupinou, která v této severosyrské provincii působí, je radikální Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu. V minulých dnech se tam odehrály boje mezi frontou a dalšími skupinami. Odborník na činnost radikálů Ajmán Tamímí se domnívá, že boje v Idlibu se stanou válkou o přežití Fronty dobytí Sýrie a fronta v ní nechce prohrát.

V Idlibu se podle něj formují dva hlavní bloky povstaleckých skupin. Jednu vede Fronta dobytí Sýrie, druhou vlivná skupina Ahrár aš-Šám.

Balanche soudí, že rozkolu mezi opozicí využije syrská armáda i její ruský spojenec při ofenzivě proti Idlibu. "Mezi opozicí se odehrává válka mezi zastánci tvrdé linie a těmi, kdo jsou přístupní politickému řešení konfliktu. Odpovídá to ruské taktice rozděl a panuj," řekl Balanche.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video