Applu hrozí obrovská pokuta, pokud Bruselu nevysvětlí fungování App Store

Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s Evropskou komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify.

Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s Evropskou komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Zdroj: profimedia.cz

Apple iPad Pro
Apple iPad Pro
Šéf Applu navrhuje Američanům volit prostřednictvím iPhonu. Námitka zní: nemá jej zdaleka každý a ne všude je internet.
4
Fotogalerie

Evropská komise obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala jí seznam námitek a požaduje, aby vysvětlila, jak uplatňuje pravidla ve svém internetovém obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.

Pokud Apple nedokáže obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple utržil přes 274 miliard dolarů, pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard dolarů, zhruba 577 miliard korun.

Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Ten před dvěma lety poukázal na to, že Apple podle něj nespravedlivě omezuje firmy, které jsou konkurencí pro jeho vlastní streamovací službu Apple Music na přístrojích iPhone.

Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě uvádí, že jde o restriktivní pravidla, která Apple uplatňuje v obchodě App Store a která nutí vývojáře zavádět vlastní systém placení za poskytované služby. Konkurenční poskytovatelé nemají ani možnost zákazníky informovat, že existují i jiné možnosti nákupu služeb než přes aplikaci Applu.

„Stanovením přísných pravidel v obchodě App Store, která znevýhodňují konkurenční služby pro streamování hudby, Apple uživatele připravuje o levnější možnosti streamování, čímž poškozuje konkurenční prostředí,“ uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Apple není ve sporu s Evropskou komisí poprvé. Například v roce 2016 mu komise nařídila doplatit na daních třináct miliard eur. Komise je exekutivním orgánem EU a má rozsáhlé pravomoci. Plní mimo jiné i roli antimonopolního úřadu.