Asad přijal podmínky příměří, má platit od soboty | E15.cz

Asad přijal podmínky příměří, má platit od soboty

Asad přijal podmínky příměří, má platit od soboty
Bašár Asad
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Syrská vláda přistoupila na podmínky příměří, které má začít platit v sobotu. Damašek dnes oznámil, že postup bude koordinovat s Ruskem a společně s ním rozhodne, kterých skupin a jakých oblastí se bude týkat zastavení bojů. Příměří nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát (IS) ani frontu An-Nusra. Spojené státy, Francie, Británie a Německo v dnešním prohlášení uvedly, že doufají, že dohoda o příměří brzy přinese výsledky.

Na podmínkách klidu zbraní se dohodly Rusko a USA, které k tomu vydaly v pondělí společné prohlášení. Počítá se s tím, že příměří začne platit v sobotu v 00:00 syrského času (v pátek 23:00 SEČ) a že do pátečního poledne (11:00 SEČ) musejí bojující skupiny oznámit, zda se k příměří připojují.

Syrská vláda v dnešním prohlášení uvádí, že postup v tom, jaké oblasti a skupiny pod příměří spadají, bude koordinovat s Ruskem. Moskva je kromě Teheránu hlavním spojencem syrského režimu.

Asad chce zavřít hranice

Damašek zdůraznil, že je třeba uzavřít hranice a zastavit zahraniční pomoc ozbrojeným skupinám, aby příměří nemohly využít k posílení a přeskupení.

Francouzský prezident François Hollande dnes o nadcházejícím příměří v Sýrii telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Barackem Obamou, britským premiérem Davidem Cameronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Následně Elysejský palác vydal prohlášení, že vůdci zmíněných čtyř zemí budou bedlivě dohlížet na dodržování závazků, které jednotlivé státy učinily 11. února v Mnichově na jednání o Sýrii. Obzvláště pak chtějí sledovat, zda Rusko a syrská armáda ukončily útoky na umírněnou opozici a civilisty.

Rusko i syrská vláda chápou příměří tak, že boje proti teroristům z IS a An-Nusry budou pokračovat. Syrská opozice už v pondělí upozornila, že tyto útoky mohou být zneužity k dalšímu ohrožování civilistů a také takzvané umírněné opozice. Zejména An-Nusra je přítomna v oblastech, kde tato opozice působí.

Opatrný souhlas Ankary

Turecko, které je účastníkem bojů, v pondělí oznámilo, že příměří schvaluje. Místopředseda vlády Numan Kurtulmuş dnes ale řekl, že turecká armáda bude pokračovat v útocích na syrské kurdské oddíly, pokud budou ony útočit na Turecko.

Přeshraniční boje trvají na severní hranici přes týden, ale kurdské milice YPG popírají, že míří na turecké území. Turecko tuto skupinu řadí k teroristickým organizacím. Premiér Ahmet Davutoglu dnes obvinil Rusko a Sýrii, že se spolu s Islámským státem a syrskými milicemi podílejí na vzniku „teroristického pásu“ podél turecké hranice. „Ankara si je vědoma těchto her, jejichž cílem je vytvořit teroristickou strukturu v sousedství Turecka, a to nedovolíme,“ řekl Davutoglu.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond řekl, že je znepokojen tím, že syrští Kurdové koordinují své akce se syrskou vládou prezidenta Bašára Asada a ruským letectvem. „V minulých týdnech jsme pozorovali velmi zneklidňující koordinaci mezi syrskými kurdskými oddíly, režimem a ruským letectvem, což nás vede ke znepokojení při posuzování role Kurdů,“ řekl Hammond.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!