Asadova armáda získala další město z rukou Islámského státu

Syrští vojáci v Palmýře

Syrští vojáci v Palmýře Zdroj: CTK

Syrské vládní síly zaznamenaly další úspěch v tažení proti extremistům z Islámského státu (IS). Týden po dobytí historické Palmýry vojáci získali plně pod kontrolu i město Karjatajn, jednu z posledních bašt islamistů v centrální provincii Homs. Oznámila to dnes syrská státní televize. Extremisté z IS měli Karjatajn v rukou od loňského srpna. Koalice v čele s USA oznámila zabití dalších šesti islamistů, včetně muže údajně odpovědného za březnový útok na americkou základnu v Iráku.

Vládní vojáci pozabíjeli v Karjatajnu poslední zbývající „skupinky teroristů z IS“ a nastolili ve městě plnou bezpečnost a stabilitu, citovala z televizní zprávy agentura Reuters. Syrská monitorovací skupina SOHR ovšem podle agentury AP uvedla, že vládní síly zatím mají pod kontrolou více než polovinu města, nikoliv ale celý Karjatajn.

Islamisté čelí vládním silám také v sousedním Iráku, kde bleskovým a razantním náporem dobyli před dvěma roky oblasti na severu a západě země. Prvním velkým úspěchem irácké armády v boji proti islamistickým radikálům se loni v prosinci stalo vyhnání bojovníků IS z města Ramádí.

Většina z bezmála půl milionu obyvatel tohoto správního střediska provincie Anbár před rozhodujícími střety obou stran loni uprchla a našla útočiště v táborech západně od Bagdádu. Nyní se začínají do Ramádí vracet. Od soboty se už zhruba 3000 rodin vrátilo do městských částí, které byly vyčištěny od min a náloží, řekl agentuře Reuters starosta města Hamíd Dulajmí.

Navrátilci se budou muset zatím spokojit s generátory, protože veřejná rozvodná síť nebyla opravena. Voda k domácímu použití se čerpá z nedaleké řeky Eufrat.

Mezinárodní koalice proti IS sdělila, že z bezpilotního letounu v noci na dnešek zabila šest islamistů, včetně muže, který byl nejspíš odpovědný za březnový útok proti americkým jednotkám v severním Iráku. „Máme informace, že byl expertem na rakety a tyto útoky řídil,“ řekl v Bagdádu podle agentury Reuters americký mluvčí koalice Steve Warren.

Měl na mysli březnové ostřelování základny USA mezi Mosulem a Kirkúkem, při kterém zahynul jeden americký voják. Byla to druhá americká oběť od odchodu bojových jednotek z Iráku v roce 2014.

Paweł Smoleński: Politický islám je atraktivní kvůli západnímu rasismu