Asadův režim postupuje. Získal klíčovou čtvrť Halabu | E15.cz

Asadův režim postupuje. Získal klíčovou čtvrť Halabu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Syrská armáda dobyla klíčovou čtvrť Sachúr na severovýchodě města Halab, která byla doposud pod kontrolou povstalců. Oznámila to dnes exilová opoziční organizace SOHR, podle níž jde o největší ztrátu opozice v Halabu od roku 2012. Vládním vojákům se tak podařilo rozdělit tamní území rebelů na dvě části.

Organizace SOHR potvrdila dřívější zprávu armády věrné režimu prezidenta Bašára Asada o dobytí Sachúru, kterou odvysílala syrská televize.

Povstalci informaci o nejnovějším postupu vládních jednotek v Halabu zatím nekomentovali. Halab byl rozdělen v roce 2012 - jeho východ ovládali povstalci a západní část armáda. Tento měsíc vládní jednotky zahájily mohutnou ofenzivu a postupují stále hlouběji do povstaleckého území.

"Rebelové ztratili kontrolu nad všemi čtvrtěmi na severovýchodě Halabu. Jedná se o největší porážku pro opozici v Halabu od roku 2012," řekl dnes agentuře Reuters představitel SOHR Rámí Abdulrahmán. "Opozice během mohutného postupu vládních jednotek ztratila více než třetinu oblastí, které v Halabu ovládala," dodal.

Podle SOHR syrští povstalci přišli za posledních několik dní na severovýchodě Halabu o deset čtvrtí. Kromě Sachúru ztratili nově i čtvrti Hajdaríja a Šajch Chudr. Již v sobotu vládní oddíly oznámily, že ovládly čtvrť Masakin Hananu, a v neděli armáda informovala, že její jednotky postoupily do sousední lokality Džabal Badr.

Podle odhadů je ve východní části Halabu více než 250 tisíc lidí, kteří nemají přístup ke zdroji potravin ani lékům. Tisíce obyvatel východního Halabu uprchly v uplynulých dnech před boji do čtvrtí ovládaných syrskými vládními silami či Kurdy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video