Atény se dohodly na dalších opatřeních, pokročí v privatizaci rozvodů elektřiny | E15.cz

Atény se dohodly na dalších opatřeních, pokročí v privatizaci rozvodů elektřiny

Atény se dohodly na dalších opatřeních, pokročí v privatizaci rozvodů elektřiny
řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření, která bude zadlužená země muset schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního úvěrového programu.

Napsal to dnes podle agentury Reuters řecký list Kathimerini. Řečtí poslanci již schválili první sérii reforem, aby si Atény zajistily 25 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), napsal Reuters.

Tato částka je součástí balíku uvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), na kterém se země dohodla s mezinárodními věřiteli letos v létě.

Velká zkouška

Řecký list dnes napsal, že skupina náměstků financí ministrů eurozóny, jejíž členem je také Řecko, ve čtvrtek schválila nový soubor 13 opatření, které musí Atény schválit do 11. prosince, aby příští měsíc dostaly část úvěrové pomoci ve výši jedné miliardy eur.

Atény tak budou muset vytvořit nezávislý generální sekretariát pro státní příjmy, postoupit v privatizaci provozovatele rozvodné sítě elektrické energie, nebo představit alternativní plány na podporu hospodářské soutěže.

Pro levicovou vládu premiéra Alexise Tsiprase bude další velkou zkouškou široce pojatá důchodová reforma. Atény soubor tvrdých opatření slíbily předložit do prosince. Vládní koalice má v parlamentu většinu pouhých tří křesel a Tsipras bude muset hledat podporu mezi opozičními poslanci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!