Austrálie pošle vojáky a stíhačky na pomoc proti Islámskému státu | E15.cz

Austrálie pošle vojáky a stíhačky na pomoc proti Islámskému státu

Austrálie pošle vojáky a stíhačky na pomoc proti Islámskému státu
Bojovníci ISIL
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Austrálie rozmístí své vojáky a bojové letouny ve Spojených arabských emirátech, aby pomohla mezinárodní koalici v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Uvedl to premiér Tony Abbott. V příštích dnech Canberra rozmístí 600 příslušníků australské armády, kteří budou připraveni na vojenskou akci proti Islámskému státu, uvedl Abbott, jenž svým oznámením reagoval na oficiální žádost USA. Kromě toho se Austrálie chystá poskytnout až desítku letounů.

Podle Abbotta je vyslání 600 australských vojáků a bojové techniky přiměřeným příspěvkem mezinárodní koalici, o jejíž přímou podporu požádali Američané. Čtyři stovky příslušníků letectva a dalších 200 vojáků může být podle Abbotta vysláno v nejbližších dnech.

Podle prohlášení australské vlády nejsou součástí kontingentu bojové jednotky. Chystají se do něj ale například experti na speciální operace, kteří by mohli pomáhat iráckým silám. Kromě toho Austrálie hodlá do SAE vyslat až osm nadzvukových bojových letounů F/A18, jeden letoun včasné výstrahy Boeing E-7A Wedgetail a jeden tankovací a transportní letoun KC-30A, uvedl úřad australského premiéra.

Abbott s nabídkou pomoci přišel krátce poté, co hnutí Islámský stát zveřejnilo videonahrávku, na níž je zachyceno údajné stětí britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!