Automobilkám hrozí, že Trump uvalí další cla na dovoz vozů do USA

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump by mohl již příští týden uvalit nová cla na dovoz automobilů do Spojených států. Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Wirtschaftswoche, který se odvolává na zdroje z Evropské unie. Zpráva měla negativní dopad na akcie evropských automobilek, například německých firem Volkswagen, BMW a Daimler.

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA, což vyvolalo obavy ze zavedení nových cel na automobily. Ohrožením národní bezpečnosti Spojené státy zdůvodnily také letošní uvalení nových cel na dovoz oceli a hliníku.

"Zpráva ministerstva obchodu leží na prezidentově stole," píše Wirtschaftswoche s odvoláním na zdroje z EU. "Trump o clech možná rozhodne již příští týden po setkání (skupiny velkých světových ekonomik) G20 v Buenos Aires," dodává.

Zpráva ministerstva doporučuje zavedení 25procentního cla na dovoz automobilů ze všech zemí kromě Kanady a Mexika. Cla by podle ní měla platit bez výjimky pro všechny typy osobních automobilů, uvedl Wirtschaftswoche.

Mluvčí ministerstva dnes nicméně prohlásila, že konečnou zprávu o výsledcích vyšetřování prezident ještě neobdržel. Agentura Reuters už před dvěma týdny informovala, že návrh zprávy koluje mezi federálními úřady v rámci procesu připomínkování.

Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pickupy a 2,5 procenta na menší auta. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo deset procent. EU již dříve varovala Spojené státy, že by na zavedení dodatečných cel odpověděla vlastními opatřeními.

Akcie automobilky Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, uzavřely dnešní obchodování se čtyřprocentní ztrátou. Akcie BMW oslabily o 1,3 procenta, akcie Daimleru pak odepsaly 2,4 procenta.