Až 300 tisíc Syřanů by mohlo dostat občanství, zvažuje Turecko | E15.cz

Až 300 tisíc Syřanů by mohlo dostat občanství, zvažuje Turecko

Migranti
Migranti
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko zvažuje, že nabídne možnost získat občanství až 300 tisíc vzdělaných Syřanů, kteří nyní na jeho území žijí jako uprchlíci. O víkendu to napsal turecký deník Habertürk. Podle jeho informací by v první vlně mohlo získat občanství až 40 tisíc lidí, na občanství by pak měli právo i jejich rodinní příslušníci. Turecká opozice plán kritizuje, podle ní jde o taktiku vládní Strany práce a spravedlnosti (AKP), jak získat nové voliče.

Podle listu Habertürk by úřady pro Syřany zrušily podmínku, aby žadatel o občanství žil v zemi alespoň pět let. Už rok po získání občanství by směli lidé volit.

„AKP ukazuje, že myslí jen na svůj politický prospěch… Skutečnost, že nějaké tři miliony lidí se mohou rázem stát občany způsobí ve společnosti trauma,“ uvedl místopředseda středolevé Lidové republikánské strany (CHP) Veli Agbaba.

„Především to změní demografickou strukturu v jihovýchodní Anatolii. V politickém smyslu slova se tři miliony lidí rovnají deseti procentům hlasů,“ doplnil místopředseda nacionalistické Strany národní akce (MHP) Semih Yalçin. Oba tak shodně počítají s tím, že každý nový občan podá žádost o občanství až pro desítku rodinných příslušníků.

V Turecku zatkli dalších sedm podezřelých kvůli útoku v Istanbulu
Turecká policie zatkla dalších sedm lidí v souvislosti s červnovým teroristickým útokem v Istanbulu. Informovala o tom dnes agentura Anadolu. Soud je poslal do vazby na základě podezření z členství v teroristické skupině a spoluúčasti na vraždě, celkem tak ve vězení čeká na zahájení procesu už 37 osob.
Policie posledních sedm osob zatkla v neděli, podle agentury Dogan jsou všichni zatčení cizinci.
Při teroristickém útoku na istanbulském letišti zahynulo koncem června 45 lidí, stovky dalších utrpěly zranění. Útok zřejmě provedli tři cizinci - občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za ním stojí příslušníci hnutí Islámský stát z území bývalého Sovětského svazu.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video