Ázerbájdžánci podle odhadu schválili změny v ústavě | E15.cz

Ázerbájdžánci podle odhadu schválili změny v ústavě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Voliči v Ázerbájdžánu schválili v dnešním referendu všechny navržené změny v ústavě, znamenající i další posílení hlavy státu. Vyplývá to z odhadu, zveřejněného po uzavření volebních místností. Pro jednotlivé návrhy hlasovalo od 88,8 po 90,1 procenta voličů. První oficiální výsledky se očekávají v noci na úterý.

O změnách ústavy mohlo hlasovat pět milionů voličů. Tisk v Baku očekával, že většina Ázerbájdžánců ústavní změny podpoří. Podle úřadů má tento krok zdokonalit systém státní správy, kritici ale varovali před dalším posílením autoritářského režimu prezidenta Ilhama Alijeva.

Alijev v referendu navrhl prodloužit prezidentský mandát z nynějších pěti na sedm let. Hlava státu bude mít větší pravomoci, mimo jiné bude moci rozpustit parlament. Věkové omezení pro výkon prezidentské i poslanecké funkce, stanovené nyní na 35 let, by mělo být zrušeno.

Voliči se rovněž měli vyslovit k návrhu zřídit nové funkce několika viceprezidentů. Na prvního viceprezidenta, nikoli na předsedu vlády, jak je tomu dosud, by měly být v případě indispozice hlavy státu přeneseny prezidentské pravomoci.

Rada Evropy návrh ústavních změn kritizovala, protože podle ní porušuje rozložení sil mezi jednotlivými subjekty státní moci.

Referendum obsahovalo celkem 29 otázek, voliči měli odpovědět na každou zvlášť. Schválení vyžadovalo nadpoloviční většinu hlasů zúčastněných voličů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video