Babiš jednal v Bruselu o kvótách: Nesmíme jít slovenskou cestou

Andrej Babiš diskutuje v Bruselu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

Andrej Babiš diskutuje v Bruselu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Zdroj: ČTK

Andrej Babiš a Donald Tusk na summitu EU
Premiér Andrej Babiš přijel poprvé jako premiér do Bruselu na jednání Evropské rady.
Summit EU, jednání V4
Andrej Babiš v Bruselu v obležení českých novinářů.
Poprvé v roli premiéra nastupuje Andrej Babiš do vládního speciálu. Odlétá na jednání Evropské rady v Bruselu.
9
Fotogalerie

Začal summit Evropské unie v Bruselu, kde se za Česko poprvé účastní premiér Andrej Babiš, jehož vláda byla jmenována ve středu. Premiér se ve čtvrtek krátce před zahájením summitu sešel v Bruselu s Donaldem Tuskem. Předsedu Evropské rady nový předseda české vlády pochválil za jeho kritiku mechanismu migračních kvót. Babiš rovněž uvedl, že nechce přimět komisi ke stažení žaloby "slovenskou cestou".

Babiš se ještě před začátkem unijního summitu sešel s předsedy vlád visegrádské čtyřky. Země V4 oznámily, že finančně přispějí zhruba 35 miliony eur (téměř 900 milionů korun) na posílení ochrany libyjských hranic a zavázaly se také k podpoře farmářů v Keni. S předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem řešili aktivnější roli Visegrádu při rozhodování v Evropské unii.

Online přenos

Online přenos

14. prosince 2017 · 21:20

Děkujeme za pozornost, online přenos ze summitu Evropské unie dnes končí.

14. prosince 2017 · 20:05
Český premiér Andrej Babiš a předseda Evropské rady Donald Tusk
Český premiér Andrej Babiš a předseda Evropské rady Donald Tusk
14. prosince 2017 · 19:55

Šéfové států a vlád zemí EU řeší u večeře kontroverzní migraci

V Bruselu začala neformální večeře šéfů států a vlád Evropské unie. Hlavním tématem k diskusi bude migrační problematika, politici se ale mají bavit rovněž o protiruských sankcích a vývoji na Blízkém východě. Podle dobře informovaného činitele EU by měla také britská premiérka Theresa Mayová nabídnout svůj pohled na poslední vývoj jednání kolem takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU.

Své v diskusi nejspíš přidá také český premiér Andrej Babiš, pro něhož je nynější unijní summit premiérou. Krátce před začátkem večeře novinářům zopakoval, že Česko kvóty principiálně odmítá. Debata o migraci a reformě unijního azylového systému dnes neskončí, na hledání konsenzu si země bloku daly čas do poloviny příštího roku.

14. prosince 2017 · 19:33

Babiš chválí Tuska, má prý odvahu říct, co si myslí o kvótách

Jednání s Tuskem označil Babiš za nejdůležitější schůzku během své první účasti na unijním summitu. "Měl odvahu jako první významný bruselský politik říct, co si myslíme o kvótách, že rozdělují EU a jsou neefektivní. Schůzka byla výborná, myslím, že jsme si porozuměli, máme na to stejný názor," uvedl Babiš. Na Tuskovo prohlášení podle něj v úvodu bruselského summitu zareagoval "agresivním projevem o nesolidaritě" předseda europarlamentu Antonio Tajani.

14. prosince 2017 · 19:11

Babiš nechce přimět komisi ke stažení žaloby "slovenskou cestou"

Slovensko se žalobě vyhnulo, ačkoliv převzalo jen 16 lidí. Bratislava totiž včas do programu nabídla volná místa. Babiš takovou situaci označil za paradox. "Pokud si vzpomínáte, Slovensko bylo první, které proti kvótám protestovalo," uvedl Babiš. Je podle něj navíc otázkou, zda nějací migranti na Slovensko vůbec fyzicky přišli. Bývalý kabinet Bohuslava Sobotky v červnu označil kvóty za nefunkční a odmítl přijímat další migranty. Babiš dnes řekl, že za rozhodnutím možná byla předvolební kampaň, ale bylo principiálně správné.

14. prosince 2017 · 19:00

Na tiskovou konferenci Andreje Babiše v Bruselu po dnešních jednáních se můžete podívat zde. Projev je v českém jazyce. 

14. prosince 2017 · 18:15
14. prosince 2017 · 17:23

Babiš využil summit EU k seznamování s evropskými politiky

S řadou evropských politiků si premiér Babiš v bruselském paláci Europa potřásl pravicí. Přímo v jednací místnosti prosincového summitu EU mezi nimi nechyběla ani německá kancléřka Angela Merkelová, která mimochodem v následném krátkém rozhovoru Babišovi česky připomněla, že z dob své někdejší vědecké kariéry trochu češtinu ovládá. Už před odletem na summit Babiš řekl, že s některými premiéry či prezidenty se bude snažit navázat osobní kontakty a domluvit bilaterální jednání.

14. prosince 2017 · 17:15

Lídři EU odstartují posílenou spolupráci v obraně

14. prosince 2017 · 17:01

Šéf europarlamentu Tajani: Práva občanů budeme bedlivě sledovat 

Předseda europarlamentu Antonio Tajani zmínil ve svém projevu na začátek summitu tři oblasti, na které se jeho instituce hodlá zaměřit. "Evropský parlament bude bdělý, když se bude jednat o práva občanů, hranice Severního Irska a finanční aspekty," vyjmenoval Tajani.

14. prosince 2017 · 16:13

Britská premiérka chce budovat s EU "hluboké partnerství"

"Budu mluvit o brexitu a hlubokém speciálním partnerství, které chci vybudovat s Evropskou unií," řekla britská premiérka Theresa Mayová krátce po příjezdu na summit do Bruselu.

14. prosince 2017 · 15:59

Summit začal debatou s šéfem europarlamentu

Tradiční debatou s předsedou europarlamentu Antoniem Tajanim začal v Bruselu summit Evropské unie. Na programu jednání lídrů EU je posílení spolupráce v obraně a bezpečnosti, vzdělávání a sociální problematika, ale také neformální debata o možnostech řešení migrační krize a reformě unijního azylového systému. Za Česko se summitu poprvé účastní premiér Andrej Babiš.

14. prosince 2017 · 15:53

Andrej Babiš v Bruselu


14. prosince 2017 · 15:31

Premiér Andrej Babiš a předseda Evropské rady Donald Tusk

14. prosince 2017 · 15:22

Babiš a Tusk se v odporu proti uprchlickým kvótám shodnou

Předseda Evropské rady Donald Tusk v podkladových poznámkách pro debatu na summitu označil kvótový mechanismus za nefunkční a za věc, která unijní státy jen rozděluje. Vyvolal tím mimo jiné ostrou reakci Evropské komise, která kvóty v květnu 2016 zahrnula do své reformy unijního azylového systému a dál na mechanismu trvá pro případ výrazné krizové situace v některém členském státě. Pochvalu si tím naopak dopoledne vysloužil od nového českého premiéra Andreje Babiše. 

14. prosince 2017 · 14:53

Tusk s Babišem budou řešit aktivnější roli Visegrádské čtyřky v EU

Premiér Andrej Babiš krátce před zahájením unijního summitu sešel v Bruselu s Donaldem Tuskem. Tuskův blízký spolupracovník v úterý uvedl, že předseda Evropské rady bude chtít s Babišem hovořit například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země visegrádské skupiny do rozhodování EU.

14. prosince 2017 · 14:10

Priority podle premiéra

14. prosince 2017 · 14:07
14. prosince 2017 · 13:41

Při vyjednávání o eurozóně by mělo Česko mít skoro nejmenší vliv, píše Politico

Česko a další země Visegrádské čtyřky, které prozatím odmítají euro jako Polsko a Maďarsko, nebudou mít na rozhodování o eurozóně příliš velký vliv. Prim naopak podle serveru Politico bude hrát Francie, která disponuje "silným vedením".    

14. prosince 2017 · 13:20

Jednání Visegrádské čtyřky

14. prosince 2017 · 13:18

EU zvládne nejvíc jednotná, summit probere to, co nás dělí, řekl Tusk
Evropská unie dokáže nejvíc, pokud je jednotná; například vyjednávání s Londýnem o brexitu je toho důkazem. Před summitem EU to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Brexit budou lídři 27 unijních zemí, tedy s výjimkou britské premiérky Theresy Mayové, řešit v pátek. Tusk také zdůraznil, že summit bude probírat i otázky, které unijní státy rozdělují - migraci a budoucnost hospodářské a měnové unie.

U obou těchto témat unii podle šéfa summitů jednota viditelně chybí. Rozdělení v případě pohledu na budoucnost měnové unie je podle Tuska mezi "severem a jihem", ohledně migrace jde dělící čára mezi "východem a západem".

14. prosince 2017 · 13:14

Tusk se na setkání s Babišem těšil

K premiérskému křeslu gratuloval Andreji Babišovi předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise, který zaslal ve středu. "Těším se na setkání s vámi a vítám vás v Evropské radě," napsal Tusk. 

14. prosince 2017 · 13:03

Země V4 odstartovaly projekt podpory farmářů v Keni
Podpisem kontraktů  čtyři středoevropské země odstartovaly program zlepšení podmínek tisícovek drobných farmářů v Keni. Cílem společného projektu Česka, Maďarska, Polska a Slovenska je také přispět k řešení příčin nelegální migrace a zlepšení situace vysídlených osob Africe. Čtyřletý program má pomoci vytvořit nová pracovní místa při produkci kešu ořechů a sezamu v oblasti keňského pobřeží. EU na něj ze svěřeneckého fondu pro Afriku přispěje dvěma miliony eur (přes 51 milionů korun).

14. prosince 2017 · 12:44
14. prosince 2017 · 12:43

V4 finančně podpoří lepší ochranu libyjské hranice
Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie zlepšit ochranu libyjské hranice. Čtveřice zemí celkem přispěje do unijního fondu pro Afriku zhruba 35 miliony eur (téměř 900 milionů korun), český podíl přesahuje 220 milionů korun.

"Finanční podpora a připravenost podílet se na provedení projektu je další ukázkou přesvědčení zemí V4, že migrační tlak na Evropu může být efektivně řešen jen zajištěním ochrany vnějších hranic a řešením příčin migrace," uvedlo nynější maďarské předsednictví středoevropské skupiny.

14. prosince 2017 · 12:41

Babiš se sešel s maďarským protějškem Viktorem Orbánem

14. prosince 2017 · 12:16

Merkelová gratulovala Babišovi, těší se na dobrou spolupráci

Německá kancléřka Angela Merkelová oficiálně gratulovala novému českému premiérovi Andreji Babišovi. Těší se na pokračování velmi dobré spolupráce s Českou republikou, uvedla v krátké zprávě, kterou její úřad zveřejnil na webu. Důvěryhodné vztahy jsou v podle šéfky německé vlády v dnešní době zásadní.