Bagdádí: Ruské ani spojenecké nálety islamisty neoslabily | E15.cz

Bagdádí: Ruské ani spojenecké nálety islamisty neoslabily

Bagdádí: Ruské ani spojenecké nálety islamisty neoslabily
abú Bakr Bagdádí
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Ruské ani spojenecké nálety pod vedením USA hnutí Islámský stát (IS) neoslabily. Vezveřejněné zvukové nahrávce to údajně uvedl vůdce IS abú Bakr Bagdádí. Audiozáznam se objevil na twitterových účtech, které často zveřejňují nejrůznější prohlášení islamistů. Radikální Islámský stát obsadil rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, své stoupence má ale i v Libyi, Egyptě či Afghánistánu.

„Buďte si jistí, že Bůh umožní zvítězit těm, kteří ho uctívají. Slyšte rovněž dobrou zprávu, že našemu státu se daří dobře,“ řekl na 24minutové nahrávce údajný Bagdádí. Nálety Ruska i spojenců prý jen zvýšily odhodlání jeho bojovníků. Čím intenzivnější válka proti islamistům je, tím jsou silnější, dodal vůdce Islámského státu.

Koalice vedená Spojenými státy prý islamisty „neděsí…ani nenarušila naše odhodlání, protože jsme v každém případě vítězové“, prohlásil šéf islamistů. Spojeným státům se rovněž vysmíval za to, že do oblasti neposílají pozemní vojsko. „Neodvažují se přijít, protože jejich srdce jsou plná strachu z mudžáhedínů,“ dodal.

našemu státu se daří dobře

Ve své řeči Bagdádí rovněž zesměšňoval a zkritizoval nedávno vzniklou islámskou vojenskou koalici pro boj s terorismem, za jejíž vznikem stojí Saúdská Arábie. „Kdyby to byla islámská koalice, tak by se distancovala od svých židovských a křižáckých pánů a za svůj hlavní cíl by označila zabíjení židů a osvobození Palestiny,“ uvedl Bagdádí. Izrael pak varoval, že na něj nezapomněli a „stále se k němu blíží“. Muslimy po celém světě vůdce IS vyzval, aby se k jejich boji připojili s tím, že je jejich islámskou povinností povstat.

Jak poznamenaly světové agentury, pravdivost nahrávky nebylo možné nezávisle ověřit. Poslední podobná nahrávka připisovaná Bagdádímu se dostala na veřejnost letos v květnu. O vůdci IS se již několikrát psalo, že byl v bojích zraněn či zabit, nic z toho se nepotvrdilo.

Sunnitská extremistická skupina Islámský stát vyhlásila v červnu 2014 na obsazených územích chalífát, jehož nejvyšším vůdcem se stal právě abú Bakr Bagdádí. V Sýrii kontrolují bojovníci Islámského státu značnou část východu a severu země, jejich moc sahá ale i do západosyrských provincií Halab, Homs a Hamá. Při bleskové ofenzivě loni v létě obsadili také téměř třetinu Iráku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem