Bavorsko posílí policejní jednotky ve svém pohraničí | E15.cz

Bavorsko posílí policejní jednotky ve svém pohraničí

Migranti v Makedonii
Migranti v Makedonii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bavorsko od července vyšle do svého pohraničí 500 policistů, kteří budou pátrat po nelegálních přistěhovalcích. Největší německá země tak prý reaguje na velký počet pokusů o nezákonné překročení hranice, které byly odhaleny během summitu skupiny G7 na počátku června. Tvrdí to deník Passauer Neue Presse. Zda a případně jak se opatření bezprostředně dotkne pohraničí s Českem, zpráva listu neupřesňuje.

Bavorsko sousedí s Českem a s Rakouskem a podle Passauer Neue Presse bude 100 z 500 nově vyslaných policistů rozmístěno na rakouské hranici. Zbývajících 400 policistů by se mělo pohybovat hlouběji ve vnitrozemí, kde už v současnosti policie provádí námatkové kontroly zaměřené nejen na převaděče lidí, ale i na pašování drog.

Také nyní schválené policejní posily by se měly zaměřit na všechny druhy přeshraniční kriminality, nejen na nelegální migraci. Kromě přistěhovalců představuje pro Bavorsko problém zejména pašování pervitinu z českých laboratoří. Droga se šíří od hranic stále hlouběji do bavorského vnitrozemí.

Tvrdý postup má odradit jak uprchlíky, tak převaděče

Podle bavorského zemského ministra vnitra Joachima Herrmanna by měl tvrdý postup vůči nelegálním přistěhovalcům odradit převaděče od toho, aby se do Německa pokoušeli proniknout. Herrmann také apeloval na ostatní německé spolkové země, aby obdobným způsobem posílily kontroly v pohraničí, aby klesla přeshraniční kriminalita. Situací se ve čtvrtek bude zabývat i konference zemských ministrů vnitra v Mohuči.

Bavorsko posíllí policejní jednotky na hranicích v reakci na výsledky hraničních kontrol, které země dočasně obnovila kvůli summitu G7 na přelomu května a června. Bavorští policisté tehdy za dva týdny zkontrolovali 105.000 lidí a 430 z nich zakázali vstup do země, dalších 8600 vyšetřují pro porušení imigračních pravidel. Navíc bylo zadrženo 350 hledaných osob a policisté odhalili i pašeráky drog a zbraní.

Trvalé obnovení kontrol na hranicích?

V reakci na výsledky hraničních kontrol v době summitu G7 vyzývali někteří němečtí politici k tomu, aby země kontroly na svých hranicích obnovila trvale. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére však takový krok odmítl. Podle něj policie dosahuje podobných úspěchů i při namátkových kontrolách. Ke stálému uzavření hranic navíc Německo nemůže přistoupit, protože je členem schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Schengenské dohody umožňují státům po konzultaci s ostatními zeměmi obnovit kontroly na omezenou dobu, obvykle ne delší než 30 dnů, pokud to vyžaduje veřejný zájem nebo veřejná bezpečnost. Německo kontroly zavedlo, aby zabránilo v příjezdu do země radikálním odpůrcům globalizace. Obávalo se totiž násilností při demonstracích proti summitu G7.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video