Běloruská ekonomika příští rok kvůli Rusku výrazně zpomalí | E15.cz

Běloruská ekonomika příští rok kvůli Rusku výrazně zpomalí

Běloruská ekonomika příští rok kvůli Rusku výrazně zpomalí
Bělorusko
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: User:Grani-msk; WikimediaCommons

ČTK

Bělorusko snížilo odhad hospodářského růstu pro příští rok na 0,2 až 0,7 procenta z dosavadní předpovědi dvě procenta. Podle běloruského ministra hospodářství Nikolaje Snopkova je to důsledek nepříznivého vývoje ruské i globální ekonomiky.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) Běloruska se loni zpomalil na 0,9 procenta a v letošním roce čeká Mezinárodní měnový fond mírné zrychlení na 1,6 procenta. V prvních devíti měsících tohoto roku HDP země, která je do velké míry závislá na ruské ekonomice, stoupl o 1,5 procenta.

Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi. Ruská vláda letos očekává zpomalení celoročního růstu HDP na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. Příští rok odhaduje Moskva růst HDP o jedno procento.

Bělorusko dostávalo v minulých letech od Ruska miliardy dolarů půjček a výrazné slevy na nákup jeho energetických surovin. Tak štědrou pomoc už ale nyní Minsk podle vlády čekat nemůže.

Vývoj běloruské ekonomiky:

„Každý by měl pochopit, že všechny vlády se nyní nacházejí v obtížné situaci,“ řekl Snopkov na dnešním zasedání kabinetu. „Ani spřátelené vlády nemohou pomáhat jiným s problémy. Musíme si je řešit sami,“ řekl.

Za zpomalení běloruské ekonomiky může ale podle ministra i špatný stav světové ekonomiky. „Experti říkají, že situace je těžká a že globální krize bude dlouhá,“ uvedl Snopkov.

Bělorusko má zahraniční dluh ve výši 13 miliard dolarů (290 miliard Kč)a během příštího roku má podle agentury Reuters splatit čtyři miliardy dolarů. Vláda dříve sdělila, že plánuje tři miliardy USD z této sumy vzít z rozpočtu a zbylou miliardu by jí měl zajistit prodej eurobondů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!