Běloruský parlament je bez opozice, OBSE volby kritizovala | E15.cz

Běloruský parlament je bez opozice, OBSE volby kritizovala

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do běloruského parlamentu se v nedělních volbách nedostal ani jeden představitel opozice. Podle dnešní zprávy ústřední volební komise bude v dolní komoře parlamentu pět představitelů politických stran, mezi nimi komunistické, agrární a republikánské strany práce a spravedlnosti. Podle hodnocení pozorovatelů mise OBSE ale volby nebyly svobodné ani nestranné.

Zvoleno bylo 109 ze 110 kandidátů. V jednom obvodě nezískal kandidát potřebných 50 procent hlasů a neměl alternativu.

„Kandidáti politických stran zřejmě nemají takovou autoritu, jak si o sobě myslí,“ uvedl tajemník ústřední volební komise Nikolaj Lozovik o dolní parlamentní komoře, kde je drtivá většina prorežimních poslanců formálně nezávislá. V parlamentu nezasedá od roku 2004 žádný člen opozice.

Opozice volby bojkotovala

Voleb se podle volební komise zúčastnilo 74,2 procent voličů. Opozice ale považuje toto číslo za velmi nadhodnocené. „Volební komise nehorázně lže,“ řekl šéf běloruské křesťanské demokracie Vital Rymaševski, který loni proti Lukašenkovi neúspěšně kandidoval. Podle jeho strany se voleb zúčastnilo jen 38 procent voličů. „Téměř ve všech velkých městech jsme registrovali bojkot voleb. V mnoha okrscích byla účast výrazně nižší než požadovaných 50 procent,“ dodal

Volby se konaly bez účasti hlavních opozičních stran, Sjednocené občanské strany a Běloruské lidové fronty, které tak protestovaly proti věznění politických oponentů, proti omezování svobody slova. Do voleb šly jen dvě opoziční síly, hnutí Za svobodu a strana opozičních komunistů.

OBSE: Volby opět nebyly svobodné

Parlament v Bělorusku má podřízenou roli, o všech významných otázkách včetně jmenování vlády rozhoduje autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Žádné z voleb za jeho osmnáctileté éry panování nebyly západními státy ani evropskými institucemi označeny za svobodné a demokratické.

Ani nynější volby neshledali mezinárodní pozorovatelé jako svobodné a nestranné. „Svobodné volby znamenají, že se lidé mohou svobodně vyjadřovat, shromažďovat se a usilovat o získání mandátu, ale nic takového jsme tady během volební kampaně neviděli,“ uvedl koordinátor mise Matteo Mecacci v předběžné zprávě OBSE, která vyslala do Běloruska 330 pozorovatelů.

„U volebních institucí jsme postrádali nestrannost a máme výhrady i ke sčítání hlasů. Proces podávání stížností a odvolání nezaručoval efektivní prostředek ochrany,“ dodal Mecacci a připomněl, že mnoho prominentních politiků, kteří mohli sehrát významnou roli ve volbách, zůstává ve vězení nebo nebylo připuštěno k volbám kvůli svému „záznamu v trestním rejstříku“. Konečnou zprávu vydá OBSE během dvou měsíců.

Ústřední volební komise už před vyjádřením pozorovatelů odmítla jejich případné kritiky. „Pozorovatelé chápou svou roli ne jako pomoc nám, ale jako prostředek k vytváření konfliktních situací v zemi, aby potom mohli odmítnout uznat volby jako legitimní,“ řekla šéfka komise na tiskové konferenci.

Západní Evropa a USA uvalily na Bělorusko sankce za represe, jimiž se Lukašenko od prezidentských voleb z roku 2010 pokouší udusit opozici. Několik jeho protikandidátů je ve vězení, kde se loni ocitl i jeden z hlavních běloruských disidentů Ales Bjaljackij.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video