Berlín si oddechl, záchrana eura je legální | E15.cz

Berlín si oddechl, záchrana eura je legální

Německá finanční pomoc zadluženému Řecku je zákonná, rozhodl ve středu ráno německý ústavní soud v Karlsruhe. S napětím očekávaný verdikt přinesl úlevu jak pro vládu v Berlíně, tak pro akciové i měnové trhy.
Německá finanční pomoc zadluženému Řecku je zákonná, rozhodl ve středu ráno německý ústavní soud v Karlsruhe. S napětím očekávaný verdikt přinesl úlevu jak pro vládu v Berlíně, tak pro akciové i měnové trhy.
• 
ZDROJ: reuters

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá finanční pomoc zadluženému Řecku je zákonná. Rozhodl tak dnes ráno německý ústavní soud v Karlsruhe. S napětím očekávaný verdikt přinesl úlevu jak pro vládu v Berlíně, tak pro akciové i měnové trhy. Ihned po rozsudku posílilo euro vůči dolaru o procentní bod, německý burzovní index DAX o 20 bodů a mírně si polepšil i index eurozóny EURO STOXX 50.

Soud zamítl stížnost skupiny německých eurospektiků, že finanční injekce zadluženým Řekům jsou protiústavní. Mezi kritiky byl například poslanec vládní CSU Peter Gauweiler a pětice známých profesorů ekonomie. Předseda soudu Andread Voßkuhle jejich stížnost zrušil, varoval ovšem, že ortel „nesmí být vykládán jako ústavní bianko šek pro další záchranné balíčky“. Kontrolu nad takovýmito zásadními rozpočtovými rozhodnutími si má ponechat Bundestag a toto právo nesmí nikomu přenechávat, dodal.

Německý parlament odsouhlasením záchranného paketu nepřišel o své právo na spoluutváření rozpočtu, jak kritizovali žalobci. Ti argumentovali, že v případě krize zatíží miliardové částky pro něčí záchranu německý rozpočet tak extrémním způsobem, že tím Bundestag přijde o právo utvářet rozpočet.

Ústavní soudci to ale vidí jinak. V zákonu o finanční stabilitě jsou rozsah a smysl podpory stejně jako časové ohraničení jasně určeny. Jeho prosazení znamená souhlas se státy EU. Tím si spolková vláda ponechá svou suverénní rozhodovací pravomoc.

Ústavní soudci ale dali pro příští rozhodování větší pravomoc poslancům, zatímco doposud měla hlavní slovo vláda. Příště ale musí berlínská vláda získat souhlas členů rozpočtového výboru Spolkového sněmu, než se zaváže poskytnout další garance. To dále zpomalí reakci eurozóny na dluhovou krizi, upozornila agentura Reuters.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video