Berlusconi nebude znovu kandidovat na premiéra | E15.cz

Berlusconi nebude znovu kandidovat na premiéra

Předseda italské vlády Silvio Berlusconi se nebude po vypršení svého mandátu v roce 2013 ucházet o znovuzvolení.
Předseda italské vlády Silvio Berlusconi se nebude po vypršení svého mandátu v roce 2013 ucházet o znovuzvolení.
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda italské vlády Silvio Berlusconi se nebude po vypršení svého mandátu v roce 2013 ucházet o znovuzvolení. Za svého nástupce a stranického leadera pro příští volby označil v rozhovoru pro deník La Repubblica nynějšího ministra spravedlnosti Angelina Alfana.

„Absolutně ne. Kandidátem na premiéra za pravý střed bude Alfano. Kdybych mohl, odešel bych hned teď,“ reagoval Berlusconi za otázku, zda se bude znovu uházet o premiérské křeslo. Myslí si také, že ze Sicílie pocházející Alfano nebude mít problém se získáním podpory separatistické Ligy severu, koaličního partnera své strany.

Šéf italské vlády má svého favorita i na post prezidenta. Měl by se jím stát jeho blízky spolupracovník Gianni Letta. Své stažení z veřejných funkcí odůvodnil věkem, letos mu bude 75 let.

Alfano byl minulý měsíc zvolen generálním tajemníkem Berlucsoniho strany Lid svobody. Premiér slíbil Alfanovi podporu. „Budu působit jako 'patron',“ dodal s tím, že bude dále působit ve své straně.

Italská média dlouho očekávala, že Berlusconiho nástupcem se stane ministr hospodářství Giulio Tremonti. Ten se ale premiérem neshodne na postupu země proti vysokému státnímu dluhu. Berlusconi jej nyní velmi ostře kritizoval. „Myslí si, že je génius a všichni ostatní jsou blbci,“ uvedl na jeho adresu.

Berlusconi, který čelí obviněním z korupce a sexu s nezletilou prostitutkou, musí také ustát opoziční kampaň žádající jeho odstoupení. Svůj odchod z nejvyšších pater italské politiky již naznačil několikrát v minulosti.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video