Bernanke zaútočil na Německo, z evropské měny profituje na úkor slabších států | E15.cz

Bernanke zaútočil na Německo, z evropské měny profituje na úkor slabších států

Ben Bernanke
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: CTK/AP

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo to nemá snadné. Kancléřku Angelu Merkelovou v zahraničí obviňují, že je na Řecko moc tvrdá, doma to naopak schytává za to, že je příliš měkká. Řada ekonomů se začíná otevřeně pouštět do celého projektu společné evropské měny s tím, že z něho na úkor slabších zemí profituje právě Německo.

Nyní si přisadil i bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke, když vinu za selhání projektu společné evropské měny hází na „vysoce rozdílné výsledky“ jeho používání v členských zemích. Bernanke tak jinými slovy tvrdí, že země jako Německo z měnové unie profitují na úkor slabších členů, jako Řecka, Portugalska, Španělska či Itálie.

„Nikdo nenaznačuje, že známá německá efektivita a kvalita tamních výrobků jsou něčím jiným než dobrou zprávou nebo že by snad německé firmy neměly být úspěšné na zahraničních trzích,“ píše Bernanke a pokračuje: „Problém je, že se Německo rozhodlo spoléhat na zahraniční místo domácí poptávky ve snaze zajistit maximální zaměstnanost. To ukazuje neuvěřitelně vysoký přebytek zahraničního obchodu, který dosahuje 7,5 procenta německého HDP.“

V Německu nezaměstnanost klesá

Jako důkaz Bernanke poukazuje na vývoj nezaměstnanosti v zemích eurozóny. Nezaměstnanost je výše, než byla na přelomu let 2009 a 2010, tedy na vrcholu hospodářské krize. Od té doby vzrostla míra nezaměstnanosti z deseti na současných 11 procent. V zemích eurozóny bez Německa je pak dnešní nezaměstnanost dokonce 13 procent. Naopak v Německu nezaměstnanost dlouhodobě klesá a dostala se už pod pět procent.

K čemu je euro?

„V rámci systému s pevným měnovým kurzem — což je to, čím eurozóna opravdu je — jsou takovéto rozdíly a disbalance nezdravé a způsobují pokles poptávky a ekonomického růstu u obchodních partnerů Německa,“ píše dále Bernanke, který se ptá, k čemu euro vlastně je. Je to způsob pro země, jak si zafixovat směnné kurzy anebo je to federace, která pomůže slabším v nouzi?

Podobnou otázku si klade stále více expertů. Bývalý viceprezident MMF Ašoka Mody dokonce nedávno pro Bloomberg TV uvedl, že pro dobro eura by mělo eurozónu opustit Německo, nikoli Řecko.

Igor Záruba: Prodloužená agónie aneb Trápení trvá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video