Biden ukončil spekulace. Na prezidenta USA kandidovat nebude | E15.cz

Biden ukončil spekulace. Na prezidenta USA kandidovat nebude

Americký viceprezident Joe Biden
Americký viceprezident Joe Biden
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký viceprezident Joe Biden se nebude ucházet o prezidentský úřad. Dvaasedmdesátiletý demokratický politik považovaný za možného hlavního soka Hillary Clintonové tímto oznámením ukončil vleklé spekulace o svém vstupu do souboje ve stranických primárkách amerických demokratů. Biden své rozhodnutí zdůvodnil tím, že již nemá dost času, aby získal potřebnou podporu voličů.

„I když nebudu kandidátem, nehodlám mlčet,“ řekl na tiskové konferenci v zahradě Bílého domu, při níž stál po jeho boku kromě manželky Jill i prezident Barack Obama, jehož mandát vyprší v lednu 2017. Mezi tématy, která by Biden v kampani rád slyšel, je například zvýšení doby bezplatného veřejného vzdělání z 12 na 16 let nebo změna daňových zákonů, která by umožnila všem Američanům „rovná pravidla hry“.

Biden několik měsíců nechával bez komentářů spekulace o své možné kandidatuře, k níž ho mnozí vyzývali v souvislosti s ještě nedávno klesající popularitou hlavní favoritky Clintonové. Zásadním faktorem, který ovlivnil jeho rozhodování, byla rodinná situace, především květnové úmrtí syna Beaua na rakovinu, s čímž se podle amerických médií dosud zcela nevyrovnal. „Vím také, že bych to nemohl učinit (kandidovat), pokud rodina nebude připravena,“ sdělil v dnešním proslovu.

Výhra pro Clintonovou

Současný viceprezident měl v průzkumech podporu okolo 15 procent demokratických voličů a někteří odpůrci Clintonové v něm viděli možnou alternativu pro prezidentské volby v roce 2016. Analytici se shodují, že jeho odstoupení bývalé ministryni zahraničí významně pomohlo, neboť jejím nejvážnějším soupeřem zůstane senátor Bernie Sanders, nad nímž díky úspěchu v nedávné první televizní debatě navýšila ještě nedávno klesající náskok na 25 procentních bodů.

Viceprezidentovo oznámení rovněž ukončilo spekulace o možné výrazné změně poměrů mezi demokratickými kandidáty po jeho případném vstupu do kampaně, kvůli kterému si někteří dárci a podporovatelé strany nechávali stále volné ruce. Nyní se budou muset přiklonit k někomu ze současných kandidátů.

Clintonová Bidena ve zjevně potěšené reakci na jeho prohlášení nazvala „dobrým přítelem a skvělým člověkem“, jehož „optimismem a snahou měnit svět k lepšímu“ bude vždy inspirována.

Dva nevalné pokusy

Bidenovo rozhodnutí přivítali i další politici z obou táborů. Vermontský senátor Sanders uvedl, že se těší na spolupráci na řadě témat. Lídr republikánských průzkumů Donald Trump zase prohlásil, že Biden učinil krok správný pro něho samotného i jeho rodinu. „Osobně bych se raději utkal s Hillary Clintonovou, neboť její předchozí výsledky jsou tak špatné,“ napsal na Twitteru Trump, který v minulosti označil Clintonovou za nejhorší americkou ministryni zahraničí všech dob.

Biden se v minulosti již dvakrát o prezidentský úřad ucházel, v letech 1988 a 2008 však vždy odstoupil z klání ještě před hlasováním v primárkách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video