Bílý dům navrhl jako velvyslance v Česku investora Bijana Sabeta

Joe Biden zpět z izolace (28.7.2022)

Joe Biden zpět z izolace (28.7.2022) Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden navrhuje novou bezjadernou dohodu
2
Fotogalerie

Prezident Spojených států Joe Biden ve středu navrhl amerického investora Bijana Sabeta na post velvyslance v České republice. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v prohlášení oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí schválit americký Senát.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený. King byl v pořadí devátým ambasadorem USA v Česku. Úřadu se ujal v prosinci roku 2017 po právníkovi Andrewovi Schapirovi, se kterým neměl dobré vztahy prezident Miloš Zeman.

„Jsme potěšeni, že prezident Biden oznámil záměr nominovat Bijana Sabeta jako velvyslance v České republice. Demonstruje to silné přátelství mezi Spojenými státy a Českou republikou. Nominaci teď musí schválit americký Senát,“ uvedla na twitteru americká ambasáda v Praze.

Třiapadesátiletý Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley, Kalifornii a Massachusetts.

Kdo vládne USA? Sedm věcí, které jste nevěděli o Joe Bidenovi

Video placeholde
Kdo vládne USA? 7 věcí, které jste nevěděli o Joe Bidenovi • Videohub