Blatter čtyři dny po znovuzvolení do čela FIFA oznámil, že končí | E15.cz

Blatter čtyři dny po znovuzvolení do čela FIFA oznámil, že končí

Sepp Blatter
Sepp Blatter
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident FIFA Sepp Blatter oznámil, že odstoupí z funkce. Devětasedmdesátiletý Švýcar o svém rozhodnutí informoval na dnešní tiskové konferenci v Curychu. Učinil tak čtyři dny poté, co byl popáté zvolen do čela světové fotbalové federace a necelý týden po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a zatčení několika činovníků organizace.

Federaci bude Blatter řídit do doby, než bude zvolen jeho nástupce. K tomu by mělo dojít na mimořádném kongresu, který by se mohl sejít nejdříve letos v prosinci a nejpozději v březnu 2016.

„Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou,“ prohlásil Blatter. „Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongres a zvolit nejlepšího nástupce,“ dodal.

Zbytečné zdržování

Blatter se rozhodl k rezignaci také proto, aby bylo dost času na hledání nového předsedy. „Nejbližší kongres FIFA je příští rok v květnu v Mexiku, a kdybychom čekali až do něj, bylo by to zbytečné zdržování. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu,“ prohlásil.

„Podle stanov musí každým prezidentským volbám předcházet čtyřměsíční oznamovací lhůta,“ vysvětlil šéf volební a auditorské komise Domenico Scala. „FIFA také potřebuje čas, aby prověřila všechny kandidáty, kteří zase potřebují čas, aby mohli připravit svou vizi,“ přidal.

V páteční volbě měl Blatter jediného soupeře jordánského prince Alího bin Husajna, který po prohře v prvním kole odstoupil. Teď se chystá kandidovat znovu. „Pokud budou nové volby, princ Alí je připraven,“ uvedl mluvčí jordánského fotbalového svazu, který Bin Husajn vede.

Právníci zjišťují, zda princ Alí nemůže vést FIFA místo Blattera
Jordánský fotbalový svaz pověřil právníky, aby prošetřili stanovy FIFA, jestli princ Alí bin Husajn nemůže jako poražený kandidát z voleb nastoupit do funkce předsedy federace místo Sepp Blattera.
„Padla hlava korupce ve FIFA, kterou reprezentuje Blatter. Potvrdila se tak správnost vize prince Alího, který poukázal na to, že pro zlepšení světového fotbalu potřebujeme vytrhnout korupci i s kořeny,“ citovala agentura Reuters místopředsedu jordánského svazu Salaha Sabru.
Princ Alí naznačil, že o kandidatuře znovu uvažuje. „Nejdřív si o tom musím promluvit s národními svazy. Ještě je brzy dělat nějaké závěry, když mě ale budou chtít, půjdu do toho,“ prohlásil. „Jsem připraven sloužit fotbalu. Miluji ho, ale teď musíme počkat a uvidíme,“ dodal.

Odstoupení ocenil i předseda UEFA Michel Platini, který k němu Blattera vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. „Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí,“ citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu.

Blatter vedl FIFA od roku 1998, kdy nahradil Joaa Havelange. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar).

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo sedm lidí, kteří stejně jako sedm dalších čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických a švýcarských vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Generální sekretář prý poslal deset milionů

Mezi podezřelé se naposledy zařadil i generální sekretář FIFA Jérome Valcke, který měl údajně poslat deset milionů dolarů jednomu z obviněných a někdejšímu šéfovi CONCACAF Jacku Warnerovi za to, aby podpořil kandidaturu JAR na pořádání mistrovství světa v roce 2010.

Blatterovo jméno však mezi vyšetřovanými ve Švýcarsku není. „Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude,“ uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

Podle americké stanice ABC News však Blattera vyšetřuje FBI, což ale úřad nepotvrdil. Podle nejmenovaného zdroje ABC by mohly odcházejícímu prezidentovi FIFA uškodit výpovědi vyšetřovaných.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.