Brazilská ekonomika předběhla Británii i Francii | E15.cz

Brazilská ekonomika předběhla Británii i Francii

Brazílie
Brazílie
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brazílie se stala šestou největší ekonomikou světa. Dnes to oznámil britský soukromý ekonomický ústav Centre for Economics and Business Research (CEBR), podle kterého se Brazílie co do velikosti hospodářství poprvé dostala před Británii. Největší světovou ekonomikou stále zůstávají Spojené státy.

Podle CEBR brazilská ekonomika roste zejména díky velkým vývozům do Číny a do dalších zemí Dálného východu. K posunu před Británii jí pomohla ale i britská bankovní krize v roce 2008, po níž zemi zasáhla recese.

„Brazílie dlouho porážela evropské země ve fotbale, ale to, že je poráží v ekonomice, je nový fenomén,“ řekl deníku Daily Telegraph ředitel CEBR Douglas McWilliams. „Ukazuje se, jak se mění hospodářská mapa světa, na níž posilují asijské země a vývozci surovin, zatímco Evropa se propadá,“ dodal.

Podle CEBR jsou nyní největší ekonomikou světa USA, za nimi následují Čína, Japonsko, Německo a Francie. V nadcházejících deseti letech ekonomové ale očekávají další oslabení evropských států. Německo by podle nich mělo klesnout na páté místo žebříčku, Británie na osmé a Francie na deváté. Očekává se naopak další posilování Brazílie, ale také vzestup Indie a Ruska.

CEBR odhaduje, že eurozóna bude pokračovat v propadu. „Pokud se její problémy vyřeší“, zpomalí hospodářství měnové unie o 0,6 procenta, jinak bude propad dvouprocentní.

Umístění Země (2010) Země (2020 - odhad)
1 USA USA
2 Čína Čína
3 Japonsko Japonsko
4 Německo Rusko
5 Francie Indie
6 Brazílie Brazílie
7 Velká Británie Německo
8 Itálie Velká Británie
9 Rusko Francie
10 Indie Itálie

CEBR

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video