Brexit možná nikdy nenastane, myslí si bývalý ministr obchodu Cable | E15.cz

Brexit možná nikdy nenastane, myslí si bývalý ministr obchodu Cable

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pravděpodobný příští šéf britských Liberálních demokratů, bývalý ministr obchodu sir Vince Cable, se domnívá, že Británie nakonec možná Evropskou unii neopustí, řekl BBC.

Cable prohlásil, že si začíná myslet, že brexit se možná nikdy nestane. Podle něj obrovské rozpory uvnitř opozičních labouristů i vládních konzervativců a horšící se stav ekonomiky přinutí lidi o věci znovu přemýšlet.

"Lidé si uvědomí, že jsme nehlasovali pro to, abychom se stali chudšími. A já se domnívám, že celá ta otázka ohledně pokračování členství znovu vyvstane," řekl Cable.

Exministr také řekl, že druhé referendum, které prosazují Liberální demokraté k podmínkám dohody o brexitu, by mohlo voličům nabídnout "cestu ven".

Vince poznamenal, že chce spolupracovat s labouristickými i konzervativními kolegy v parlamentu ve snaze zablokovat politiku premiérky Theresy Mayové, směřující podle něj k takzvanému tvrdému brexitu. Ten mimo jiné předpokládá, že Británie by ztratila i přístup na jednotný evropský trh.

Cable je jediným kandidátem na funkci předsedy Liberálních demokratů. Post se uvolnil po rezignaci Tima Farrona v polovině června, nedlouho po neúspěchu této proevropské strany v parlamentních volbách.

Mayová sestaví brexitovou vládu. Její strana je po volbách ale oslabena
Sobotka: EU musí být při jednání o brexitu jednotná

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video